Expozice se stejným názvem je od včerejška umístěna také v Západočeské galerii v Plzni. Obě instituce totiž poprvé v historii spolupracují v rámci festivalu Smetanovské dny.

„Výstavy k festivalu pořádala v minulých letech pouze galerie. Muzeum uvažuje o zapojení už dávno. Vyšlo to až letos,“ konstatuje kurátor výstavy Jan Mergl ze Západočeského muzea.

Škodovka zbrojila rakouské loďstvo

V hlavním výstavním sále muzea budou do sedmnáctého června umístěny exponáty týkající se vztahu člověka a techniky. Návštěvníci se tam budou moci seznámit například s rozvojem strojírenských a průmyslových podniků v Plzni. „Obsaženy jsou i ty nejmenší továrny. Ale samozřejmě největší prostor je věnovaný Škodovým závodům,“ říká jeden z autorů výstavy Miroslav Hus.

Lidé se tu dozví i nepříliš známé informace o plzeňském průmyslovém gigantu. Firma byla například monopolním dodavatelem vodních děl pro rakouské námořnictvo. Škodovka byla také prvním závodem na světě, který vyráběl takzvaná trojčitá děla. Ta patřila do výzbroje slavné bitevní lodi Viribus Unitis.

Zastoupené jsou i psací, počítací či hrací stroje. Uvdiíte i nejrůznější stroje používané v domácnosti. Expozici tvoří rovněž bicykly a automobily. Chybět nebude ani ten, který se po plzeňských ulicích proháněl jako první. Výstavu doplňují medaile z cyklistických závodů a ocenění z regionálních i celorepublikových výstav.

Stroje inspirovaly 
i umělce

Jak se české umělce inspirovala technika, pak ukáže výstava ve výstavní síni „13“ Západočeské galerie v Plzni. Mezi exponáty jsou obrazy, kresby, grafiky a plastiky ovlivněné takzvanou strojovou estetikou ale také například technické výkresy, fotografie, průmyslové výrobky nebo vojenské modely.

„Mezi největší unikáty patří obraz Františka Kupky Ocel pije z roku 1927,“ uvedl ředitel galerie Roman Musil. K vidění zde jsou i díla dalších významných malířů, jakými byli například Antonín Slavíček, Alfons Mucha, Jan Štursa nebo Josef Lada.

Výstava se skládá ze čtyř tématických částí. První má název Mechanická krása a obsahuje architektonické kresby devatenáctého století. Nechybí ani velkoformátové fotografie z továrních provozů nebo staveb mostů. Další části se jmenují Alegorie, Ornament a Optikou stroje.

„Stroj jako čistě konstruovanou formu uprostřed chaosu tvarů propagoval v rámci moderní mechanické estetiky teoretik skupiny Devětsil, která razila cestu české avantgardě, Karel Teige,“ vysvětluje autorka expozice Taťána Petrasová z Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky. „Letošní výstava byla velmi náročná. Jak po logistické tak po instalační stránce. Obsahuje rozmanité předměty. Zastoupena tentokrát nejsou jen umělecká díla,“ říká Musil. Výstava potrvá do šestého května.

Obě výstavy se konají v souvislosti s plzeňským sympoziem, které tradičně ke Smetanovským dnům patří. Letos se věnuje právě problému techniky.

Člověk a stroj

Výstavy se stejným názvem pořádají v rámci Smetanovských dnů Západočeské muzeum v Plzni a Západočeská galerie v Plzni.
V muzeu jsou umístěny nejrůznější stroje, které lidé vymýšleli od devatenáctého století. Nechybí ani lokomotivy, bicykly nebo automobily.
Galerie představí umělecká díla, jejichž autory ovlivnila technika. zastoupeny jsou obrazy, plastiky i technické návrhy.