„Musím vás všechny pochválit, protože první třída je ta nejtěžší. Když jste sem totiž v září přišli, neuměli jste nic a po deseti měsících už umíte číst a počítat do dvaceti, a to není málo,“ řekla dětem na úvod učitelka, která během předávání vysvědčení dostala tolik květin, že je po chvilce ani neměla kam dávat.

Na všech dětech byla vidět radost a těšení se na prázdniny. „Už se nemůžu dočkat, pojedu s rodiči za odměnu do Chorvatska,“ prozradila Deníku jedna z prvňaček. Mezi odměnami za vysvědčení se samými jedničkami byly také knížky o koních a o Pirátech z Karibiku. Výjimkou nebyla ani návštěva restaurace nebo McDonalda.

Třídní učitelka kromě prvníh vysvědčení rozdávala nejmladším žáčkům také odměny pro nejlepší čtenáře. Vítězky Lucka Krausová a Majda Šmolíková za celý školní rok přečetly dvacet tři knížek. Za odměnu si proto jako první mohly vybrat s hromady dárků ten, který se jim nejvíce líbil. Vedli pohádkové knížky, kalendáře, samolepky nebo omalovánky.

.„O prázdninách se určitě nudit nebudu, ale je pravda, že se taky už trochu začínám těšit do druhé třídy,“ vyjádřil se další z prvňáků Kuba Kule. „To já bych se klidně vrátila zpátky do školky,“ smála se Klárka Zábranská, která vysvědčení dostala jako poslední z celkového počtu šestnácti dětí. „Nejvíc mě bavila čeština, protože jsme se při ní naučili číst a psát,“ podotkla.

Čeština vůbec patří prý mezi oblíbené předměty většiny letošních prvňáčků. Najdou se ale i výjimky. „Já jsem se vždycky těšil spíš na tělocvik, protože radši sportuju než sedím v lavici,“ vysvětlil Jirka Lešák. „To já mám nejraději geometrii, protože mi jde a baví mě,“ dodala Natálka Prošková.

Nakonec popřála třídní učitelka všem krásné prázdniny. „Hlavně si pěkně odpočiňte, ať máte dostatek síly na nový školní rok,“ dodala a každému z dětí dala dopis, který si přes prázdniny přečte.

Martina Němcová