Protiakce levicově orientované Mládeže proti nacismu zatím není nahlášena na obvodní radnici. „Akci ohlásíme dnes. Začne od 10 hodin v Divadelní ulici,“ hlásil základní informace Kassl.

Pochod radikálů má začít až od 13 hodin u autobusového nádraží. Trasa vede po Klatovské třídě a dále na náměstí, ale nepovede přímo Divadelní ulicí. Tímto způsobem nahlášený happening by se tím pádem časově ani trasou nepřekrýval s pochodem, a má proto větší šanci, že jej úřady nezakáží. „Nechci se zatím vyjadřovat, dokud žádost není na úřadě,“ reagoval včera starosta centrálního městského obvodu Jiří Strobach.

Pouliční kulturní slavnosti by se mělo podle organizátorů zúčastnit kolem 200 lidí, součástí akce mají být koncerty kapel, divadlo a přednášky.

Předsedkyně Židovské obce Plzeň Eva Štixová už dříve řekla, že židé na 1. března žádný protest neplánují.

První březnový den mají pravicoví radikálové projít mimo jiné i kolem židovské synagogy v centru města. Původně ohlášený pochod na 19. ledna zakázal na poslední chvíli plzeňský primátor Pavel Rödl. Krajský soud ale dal za pravdu svolavateli pochodu Václavu Burešovi a zákaz primátora označil za protiprávní.

„Pochod nahlášený na 1. března panem Burešem vlastně nemáme možnost zakázat. Budeme ale pochopitelně sledovat, zda jeho účastníci nebudou postupovat v rozporu se zákonem,“ tvrdí starosta centrálního městského obvodu Jiří Strobach.

Policejní manévry kvůli akci naplánované na 19. ledna vyšly západočeské policisty na jeden milion korun, Městští policisté vyčíslili náklady na půl milionu korun. V Plzni přitom byli strážci zákona i z ostatních správ po celé České republice. Až do primátorova zákazu se očekávaly stovky přívrženců pravice a jejich střety s anarchisty.

V takovém rozsahu už se opatření opakovat nebudou. „Připravujeme se na to, že 1. března přijede původně ohlášený počet extremistů, tedy kolem 150. Situaci ale sledujeme a pokud se něco změní, jsme schopni opatření rozšířit,“ uvedla mluvčí západočeských policistů Jolana Číhová.