Zástupci občanského sdružení Kultura(k) vítězí podporovaní částí veřejnosti a dalšími občanskými sdruženími, chtějí získat zhruba 13,5 tisíce hlasů Plzeňanů (deset procent ze 134 791 oprávněných voličů z roku 2010) a referendum prosadit. V něm půjde o prosazení změny územního plánu pro území ohraničené ulicemi Americká, Denisovo nábřeží, Pražská a Sirková, kde je dnes smíšené území městské. „Bude-li souhlasit 25 procent voličů, zastupitelé tu budou muset změnit územní plán na zeleň,” prohlásil Martin Marek ze sdružení Kultura(k) vítězí. A pak bude vyloučené tam obchodní centrum postavit.

Podle Marka je třeba změnit územní plán do doby, než investor, firma Amádeus, získá pravomocné územní rozhodnutí. Podpisy Plzeňanů aktivisté sbírali už v úterý ráno na pěší zóně u Branky.

Zástupce investora Jan Piskáček k referendu uvedl, že záměr uspořádat ho považuje společnost Amádeus za další z řady úmyslných a populistických překážek, který má investice společnosti poškodit. „Jsme připraveni vymáhat škodu, bude-li způsobena,” uvedl Piskáček s tím, že přípravu výstavby to neohrozí.

Primátor Martin Baxa uvedl, že ctí právní řád, který pořádání referenda umožňuje. „Musím ale podotknout, že ne vše se dá zredukovat na otázku zodpověditelnou ano nebo ne,” dodal Baxa.