I když to zákon zakazuje, běžně se v plzeňských hypermarketech prodávají prošlé potraviny. Odhalil to test Plzeňského deníku. Během pár hodin se podařilo v regálech čtyř obchodů najít devět druhů výrobků s prošlou lhůtou trvanlivosti. Jednalo se o cukrovinky, výrobky pro diabetiky i mléčné výrobky.

„Potraviny s datem použitelnosti, které je popsáno údajem spotřebujte do XX nesmějí být po tomto datu uváděny do oběhu. Potraviny s datem minimální trvanlivosti se mohou prodávat i po uvedeném datu, ale musejí být odděleně umístěny a označeny a být také zdravotně nezávadné,“ uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Ivo Klemeš.

O tom, že si zákazník nemůže dovolit koupit v obchodě jídlo, aniž by věnoval zvýšenou pozornost datu spotřeby, jsme se přesvědčili ve všech námi testovaných obchodech. Prodavači sice musí prošlé zboží stáhnout z prodeje, ale ani jeden obchod tuto povinnost důsledně nedodržuje.

Navštívili jsme Kaufland, Tesco na Borských polích a Lidl a Albert na Košutce. Potraviny se starým datem minimální trvanlivosti se sice mohou prodávat i po uvedeném datu (narozdíl od potravin s datem použitelnosti – spotřebujte do…), ale musí být odděleně umístěny a označeny a musí být zdravotně nezávadné. Ani v jednom z marketů však označeny nebyly.

Kaufland přeje cukrovkářům

V Kauflandu jsme ve středu koupili Corn Flakes v mléčné čokoládě, jejichž minimální trvanlivost vypršela 4. července, a dia čokoládu s datem 17. května.

Vedoucí prodejny Karel Hauzer nad tímto zjištěním projevil lítost. „Pokud nám zákazník oznámí prošlé zboží, dostane od nás dárek. Pokud již zboží nakoupil, vrátíme mu samozřejmě peníze nebo zboží vyměníme,“ řekl.

Albert by nám dal dvě stě korun

V Albertu na Košutce na nás včera z regálu koukaly Celi hope piškoty, trvanlivé minimálně do 25. dubna. Karamelové raciolky neměly být v normálním prodeji už od 1. dubna, tropická směs sušeného ovoce od 15. července a hotová sýrová omáčka na těstoviny od 13. července.

Podle mluvčího sítě prodejen Albert postupují při reklamaci prošlého zboží stejně jako v Kauflandu, s tím rozdílem, že člověk, který staré zboží najde, obdrží poukázku na nákup v hodnotě padesát korun.

V Lidlu na Košutce jsme našli jahodové želé s datem 6. dubna. „Naše společnost má vybudován velmi přísný systém interních kontrol. Spotřební doba výrobků je na všech našich provozovnách denně kontrolována, a veškeré zboží je dokonce ještě několik dní před skončením trvanlivosti stahováno z prodeje,“ reagovala na naše zjištění mluvčí Lidlu Jitka Pivoňková. Dodala, že v případě, kdy by zákazník v jakékoliv z provozoven Lidlu objevil zboží s prošlou dobou trvanlivosti, muselo by se opravdu jednat o velmi ojedinělý případ. „Zákazníkovi budou ihned vráceny peníze a následně budou všechny naše provozovny podrobeny opětovné a pečlivé kontrole,“ sdělila.

Nejen sýr unikl pozornosti Tesca

V Tescu jsme včera pořídili malou čokoládu Figaro s datem minimální trvanlivosti 28. února a čtyři dny prošlý sýr Gérabon se zeleným pepřem.

„Řešíme, jak je možné, že to bylo na prodejně, protože takové výrobky mají pracovníci z prodeje vyřadit,“ reagovala na naši zkušenost mluvčí Tesca Jana Matoušková.

V Tescu nás také zaujaly balíčky s rybízem, ostružinami a borůvkami. Na těch datum použitelnosti ani minimální trvanlivosti nebylo. Zato pod nálepkou sleva se skrýval nápis: Vystavujte do: 11. 7. (borůvky), 15. 7. (červený rybíz) a 17. 7. (ostružiny). „Toto je jen metodický pokyn. Ovoce a zelenina nemají datum spotřeby, takže se po tomto datu prodává se slevou,“ vysvětlila Matoušková. „Při nákupu ovoce a zeleniny by si měl zboží zákazník dobře prohlédnout, protože některé druhy se totiž rychle kazí. Pak se na ovoci objevují otlaky, popřípadě začínající plíseň či hniloba,“ radí mluvčí Státní zemědělské a veterinární inspekce Ivo Klemeš.