Nad Chrticí, Velbloudem i Andělem zmizely stany, které je dosud zakrývaly a každý z avantgardních chrličů vzápětí vyfasoval svého městského strážníka, jenž vartoval poblíž. „Ano. Hlídám kašnu. A ještě ji sleduje kamera,“ prohlásil muž v černé uniformě a obrátil oči k nedalekému sloupu, z nějž mířilo na Anděla vševidoucí oko.

Na náměstí bylo odpoledne rušněji než obvykle. Lidé se u kašen zastavovali, rozkládali rukama, debatovali. U chrličů postávali i jednotlivci. Kamennou tvář ale zachoval málokdo. „No, mně se to nelíbí. Prostě se to sem nehodí. Ale je fakt, že tomu nerozumím,“ krčila rameny důchodkyně sedící u kašny směřující k Františkánské ulici. „Co že je to? Velbloud?! No, myslím si o tom své,“ dodala. Vedle sedící muž nejdřív nechtěl ke kašnám říkat vůbec nic, po chvíli se ale rozpovídal. „Nepřijde mi důležité, jestli se mi to líbí. Hlavně je to drahé a v době, kdy každý počítá koruny, zbytečné. Toho zlata. Za chvíli to lidi zničí a pořád se do toho budou muset cpát další peníze,“dodal.

U Anděla bylo veseleji, v jedné z žulových záchytných nádob se dokonce blýskala první dvoukoruna. Do záchytných nádob plných vody, i když samotná kašna zatím nestříkala, sahaly dvě předškolní děti. Když na chvilku vykouklo slunce, zablýskla se zlatá vysoká kašna v celé své parádě. Málokdo odolal, aby si aspoň na chvilku nesáhl. „Prosím vás, nesahejte na to! Aspoň dneska ne,“ okřikl muž s kolegou po boku mladíka, který se skupinkou ostatních kašnu opatrně pohladil. „Proč? A zítra už se na to bude smět sahat, nebo co?“ opáčil mu vzápětí. Ukázalo se, že mentor je zástupce firmy, která kašny stavěla a dost mu záleží na tom, aby byly na večerní slavnostní odhalení s tanečním programem a světelnými efekty neomakané a perfektní. „Slibuju, že už na to nikdy nesáhnu,“ ukončila trapnou chvilku u Anděla mladíkova společnice. Strážník vedle se jen usmíval. „Lidi mají tendence na to sahat, každý druhý neodolá,“ podotkl.

Shovívaví byli ke zlatým chrličům spíš mladí lidé. „Mně se to líbí. Dokonce myslím, že kašny mohly být trochu vyšší. Škoda, že je zmenšili,“ usmívala se dívka ze skupinky studentek.

Plzeňané zlaté kašny chválí i proklínají

Architekt Ondřej Císler doufá, že Plzeňané jeho kašny, které mají od začátku punc výjimečnosti i extravagance, přijmou. „Doufám, že se nakonec stanou i symbolem tolerance pro ty, kterým jejich výraz zcela nevyhovuje. Jsou odvážným krokem do budoucna,“ podotkl Císler.

Pochvalně se o chrličích vyjadřuje také Milan Svoboda, který stál u jejich zrodu jako tehdejší šéf Útvaru koncepce a rozvoje, který soutěž vypisoval. Podle Svobody jde o unikátní dílo nejen v rámci republiky, ale celé Evropy.

„Na náměstí žádné historické repliky kašen nepatří. Císler se dokázal úžasným způsobem trefit do prostoru a udělal na naše náměstí poměrně strohé dílo. I náměstí je vlastně strohé, podívejte se na katedrálu. To je vlastně velmi strohá, jednoduchá, ale monumentální a úžasná stavba. Stejně jako tyto nové kašny,“ prohlásil Svoboda. Nelibostí se naopak netají primátor Pavel Rödl, který pro ně v zastupitelstvu ani nehlasoval.

Podle náměstka primátora Petra Runda jsou Císlerovy kašny výrazným a novým prvkem v centru města. Vodu padající z chrličů doplní v noci světla umístěná v nádobách pod hladinou, kašny budou nasvícené také zvenku osvětlením v dlažbě.

Cena se oproti původním předpokladům navýšila. Stavba byla vysoutěžena za 20 milionů korun, nakonec se ale vyšplhala na 26, 6 milionu korun. Rund vysvětlil, že dílo prodražilo zejména zesilování stěn chrličů, což se ukázalo jako nezbytné.

Jak šel čas u zrodu zlatých kašen

- V roce 2004 vypsalo město veřejnou soutěž, začátkem roku 2005 rozhodla odborná porota o vítězi. Ze 30 návrhů vybrala moderní zlaté kašny architekta Ondřeje Císlera
- Zastupitelé vítězné dílo ve stejném roce nejdřívem odmítli, později vznikla na radnici pracovní skupina pro výstavbu kašen. Zabývala se meřítky a rozměry kašen, volbou materiálu a techonologie
- Další návrh už nabídl zastupitelům v roce 2007 zmenšné zlaté chrliče, které zastupitelstvo přijalo
- Kašny se začaly vyrábět v roce 2008, nádoby na vodu se vyráběly v Číně
S potřebným technologickým zázemím se počítalo už při rekonstrukci náměstí Republiky v roce 2007, takže pro chrliče byly připraveny šachty s nutným vybavením
- Chrliče inspirované heralidckými figurami plzeňského znaku jsou bronzové odlitky až pětimetrové výšky, jejich zlacení včetně technologické přestávky trvalo 9 měsíců. Použilo se při něm 7 druhů barev plátkového zlata. Povrch tvoří kombinace různě barevných plátků o rozměru 80x80 milimetrů. Na pozlacení chrličů se spotřebovalo asi 720 gramů zlata. Různobarevné plátky zlata vytváří strukturu s různými barevnými efekty, které se mají postupem času dál měnit. Tzv. patina a stárnutí mají být součástí celého díla

Líbí se vám nové kašny na náměstí v Plzni?

Vladislava Štěpánová, Nebílovy
Nové kašny na náměstí se mi moc líbí, zdají se mi velmi neobvyklé. Určitě si nenechám ujít ani jejich slavnostní spuštění.

Vladimíra Cichá, Plzeň
Nemůžu říct, že by se mi kašny líbily. Kdybych si měla vybrat, nejvíc se mi líbí ta, která symbolizuje anděla. Ale Velbloud mi připomíná zbraň.

Mária Cichá, Plzeň
Rozhodně nemůžu říct, že by se mi to líbilo. Podle mě to k náměstí vůbec nejde. A navíc ty nádrže na vodu vypadají jako nějaké bazénky.

Monika Turková, Plzeň
Myslím, že líp by vypadaly kašny například z kamene. Tyhle zlaté se mi tu vůbec nelíbí, podle mě se to ke zbytku náměstí ani nehodí.

Lukáš Ženíšek, Plzeň
Upřímně řečeno jsem zatím nic horšího neviděl. Zkazilo to celé náměstí. Prázdné rohy, jak to bylo před tím, byly mnohem lepší.

František Špaček, Plzeň
Nehodí se to sem, květníky, co tam stály předtím, byly lepší. Jediné, co se trochu podobá, je Velbloud, jinak mi není jasné, co to má být.

Jan Kasl, Plzeň
Naprosto se mi to nelíbí, nehodí se to ke zbytku náměstí. Vypadá to hrozně. A ani nemůžu říct, že by mi to připomínalo, co to má vyobrazovat.

Dominika Romanová, Nýřany
Neřekla bych, že se to k náměstí hodí, nelíbí se mi to tu. A po pravdě řečeno ani moc nechápu, co by to mělo představovat.

Dominika Oudesová, Nýřany
Předtím náměstí vypadalo rozhodně lépe než teď s kašnami. Nelíbí se mi to. Možná, že by to napravil trochu jiný styl kašen.

Andrej Pawlowsky, Plzeň
Zlaté příšery se mi rozhodně nelíbí. Chrtice mi nejvíc přípomíná řecké písmeno lambda. Měli sem dát jednu třeba z kameniny, ne tři.