VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prosím, nesahejte na Anděla!

Plzeň - Snad nikdo, kdo ve čtvrtek odpoledne procházel plzeňským náměstím Republiky, si nemohl nevšimnout tří nových zlatých kašen.

29.7.2010 88
SDÍLEJ:

Kašny na náměstí Republiky, připravené na slavnostní spuštění - na snímku VelbloudFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Nad Chrticí, Velbloudem i Andělem zmizely stany, které je dosud zakrývaly a každý z avantgardních chrličů vzápětí vyfasoval svého městského strážníka, jenž vartoval poblíž. „Ano. Hlídám kašnu. A ještě ji sleduje kamera,“ prohlásil muž v černé uniformě a obrátil oči k nedalekému sloupu, z nějž mířilo na Anděla vševidoucí oko.

Na náměstí bylo odpoledne rušněji než obvykle. Lidé se u kašen zastavovali, rozkládali rukama, debatovali. U chrličů postávali i jednotlivci. Kamennou tvář ale zachoval málokdo. „No, mně se to nelíbí. Prostě se to sem nehodí. Ale je fakt, že tomu nerozumím,“ krčila rameny důchodkyně sedící u kašny směřující k Františkánské ulici. „Co že je to? Velbloud?! No, myslím si o tom své,“ dodala. Vedle sedící muž nejdřív nechtěl ke kašnám říkat vůbec nic, po chvíli se ale rozpovídal. „Nepřijde mi důležité, jestli se mi to líbí. Hlavně je to drahé a v době, kdy každý počítá koruny, zbytečné. Toho zlata. Za chvíli to lidi zničí a pořád se do toho budou muset cpát další peníze,“dodal.

U Anděla bylo veseleji, v jedné z žulových záchytných nádob se dokonce blýskala první dvoukoruna. Do záchytných nádob plných vody, i když samotná kašna zatím nestříkala, sahaly dvě předškolní děti. Když na chvilku vykouklo slunce, zablýskla se zlatá vysoká kašna v celé své parádě. Málokdo odolal, aby si aspoň na chvilku nesáhl. „Prosím vás, nesahejte na to! Aspoň dneska ne,“ okřikl muž s kolegou po boku mladíka, který se skupinkou ostatních kašnu opatrně pohladil. „Proč? A zítra už se na to bude smět sahat, nebo co?“ opáčil mu vzápětí. Ukázalo se, že mentor je zástupce firmy, která kašny stavěla a dost mu záleží na tom, aby byly na večerní slavnostní odhalení s tanečním programem a světelnými efekty neomakané a perfektní. „Slibuju, že už na to nikdy nesáhnu,“ ukončila trapnou chvilku u Anděla mladíkova společnice. Strážník vedle se jen usmíval. „Lidi mají tendence na to sahat, každý druhý neodolá,“ podotkl.

Shovívaví byli ke zlatým chrličům spíš mladí lidé. „Mně se to líbí. Dokonce myslím, že kašny mohly být trochu vyšší. Škoda, že je zmenšili,“ usmívala se dívka ze skupinky studentek.

Plzeňané zlaté kašny chválí i proklínají

Architekt Ondřej Císler doufá, že Plzeňané jeho kašny, které mají od začátku punc výjimečnosti i extravagance, přijmou. „Doufám, že se nakonec stanou i symbolem tolerance pro ty, kterým jejich výraz zcela nevyhovuje. Jsou odvážným krokem do budoucna,“ podotkl Císler.

Pochvalně se o chrličích vyjadřuje také Milan Svoboda, který stál u jejich zrodu jako tehdejší šéf Útvaru koncepce a rozvoje, který soutěž vypisoval. Podle Svobody jde o unikátní dílo nejen v rámci republiky, ale celé Evropy.

„Na náměstí žádné historické repliky kašen nepatří. Císler se dokázal úžasným způsobem trefit do prostoru a udělal na naše náměstí poměrně strohé dílo. I náměstí je vlastně strohé, podívejte se na katedrálu. To je vlastně velmi strohá, jednoduchá, ale monumentální a úžasná stavba. Stejně jako tyto nové kašny,“ prohlásil Svoboda. Nelibostí se naopak netají primátor Pavel Rödl, který pro ně v zastupitelstvu ani nehlasoval.

Podle náměstka primátora Petra Runda jsou Císlerovy kašny výrazným a novým prvkem v centru města. Vodu padající z chrličů doplní v noci světla umístěná v nádobách pod hladinou, kašny budou nasvícené také zvenku osvětlením v dlažbě.

Cena se oproti původním předpokladům navýšila. Stavba byla vysoutěžena za 20 milionů korun, nakonec se ale vyšplhala na 26, 6 milionu korun. Rund vysvětlil, že dílo prodražilo zejména zesilování stěn chrličů, což se ukázalo jako nezbytné.

Jak šel čas u zrodu zlatých kašen

- V roce 2004 vypsalo město veřejnou soutěž, začátkem roku 2005 rozhodla odborná porota o vítězi. Ze 30 návrhů vybrala moderní zlaté kašny architekta Ondřeje Císlera
- Zastupitelé vítězné dílo ve stejném roce nejdřívem odmítli, později vznikla na radnici pracovní skupina pro výstavbu kašen. Zabývala se meřítky a rozměry kašen, volbou materiálu a techonologie
- Další návrh už nabídl zastupitelům v roce 2007 zmenšné zlaté chrliče, které zastupitelstvo přijalo
- Kašny se začaly vyrábět v roce 2008, nádoby na vodu se vyráběly v Číně
S potřebným technologickým zázemím se počítalo už při rekonstrukci náměstí Republiky v roce 2007, takže pro chrliče byly připraveny šachty s nutným vybavením
- Chrliče inspirované heralidckými figurami plzeňského znaku jsou bronzové odlitky až pětimetrové výšky, jejich zlacení včetně technologické přestávky trvalo 9 měsíců. Použilo se při něm 7 druhů barev plátkového zlata. Povrch tvoří kombinace různě barevných plátků o rozměru 80x80 milimetrů. Na pozlacení chrličů se spotřebovalo asi 720 gramů zlata. Různobarevné plátky zlata vytváří strukturu s různými barevnými efekty, které se mají postupem času dál měnit. Tzv. patina a stárnutí mají být součástí celého díla

Líbí se vám nové kašny na náměstí v Plzni?

Vladislava Štěpánová, Nebílovy
Nové kašny na náměstí se mi moc líbí, zdají se mi velmi neobvyklé. Určitě si nenechám ujít ani jejich slavnostní spuštění.

Vladimíra Cichá, Plzeň
Nemůžu říct, že by se mi kašny líbily. Kdybych si měla vybrat, nejvíc se mi líbí ta, která symbolizuje anděla. Ale Velbloud mi připomíná zbraň.

Mária Cichá, Plzeň
Rozhodně nemůžu říct, že by se mi to líbilo. Podle mě to k náměstí vůbec nejde. A navíc ty nádrže na vodu vypadají jako nějaké bazénky.

Monika Turková, Plzeň
Myslím, že líp by vypadaly kašny například z kamene. Tyhle zlaté se mi tu vůbec nelíbí, podle mě se to ke zbytku náměstí ani nehodí.

Lukáš Ženíšek, Plzeň
Upřímně řečeno jsem zatím nic horšího neviděl. Zkazilo to celé náměstí. Prázdné rohy, jak to bylo před tím, byly mnohem lepší.

František Špaček, Plzeň
Nehodí se to sem, květníky, co tam stály předtím, byly lepší. Jediné, co se trochu podobá, je Velbloud, jinak mi není jasné, co to má být.

Jan Kasl, Plzeň
Naprosto se mi to nelíbí, nehodí se to ke zbytku náměstí. Vypadá to hrozně. A ani nemůžu říct, že by mi to připomínalo, co to má vyobrazovat.

Dominika Romanová, Nýřany
Neřekla bych, že se to k náměstí hodí, nelíbí se mi to tu. A po pravdě řečeno ani moc nechápu, co by to mělo představovat.

Dominika Oudesová, Nýřany
Předtím náměstí vypadalo rozhodně lépe než teď s kašnami. Nelíbí se mi to. Možná, že by to napravil trochu jiný styl kašen.

Andrej Pawlowsky, Plzeň
Zlaté příšery se mi rozhodně nelíbí. Chrtice mi nejvíc přípomíná řecké písmeno lambda. Měli sem dát jednu třeba z kameniny, ne tři.

Autor: Dana Veselá

29.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 88
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení Montážní dělníci výrobků a zažízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místa výkonu práce jsou Logistická 160 Úherce, Dr. Pavla Klementa 1082 Nýřany, Dobřanská 545 Štěnovice, , náplň- montáž a kompletace výrobků, požadavky- flexibilní přístup k práci, manipulační zručnost, schopnost práce ve třísměnném provozu, přesčasy, nabídka- po zkušební době a zapracování navýšení mzdy, , kontakt Po-Pá od 8:00 do 17:00. Pracoviště: Almax work - holding družstvo - sony dadc, Logistická, 330 23 Nýřany. Informace: Pavel Galadiuc, +420 773 921 601.

Výroba - Výroba Montážní dělník 23 000 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení Operátor/ka výroby elektrotechnických komponentů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Přijmeme zájemce o práci při montáži elektronických komponentů - drobná manuální činnost, (montážní práce nebo letování nebo pájení nebo balení apod.) Práce v sedě, čisté moderní pracoviště. Pro výkon práce je vhodná zejména manuální zručnost. Nástup možný ihned. Kontaktní mail: disponent@thompson-pm.cz, tel. 377 459 026.. Pracoviště: Thompson pm cz stod, Průmyslová, č.p. 762, 333 01 Stod. Informace: Recepce, +420 377 459 026.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 12 200 Kč

Pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) Pomocní manipulační pracovníci kromě výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Úřední hodiny pro uchazeče o zaměstnání St 13:00-15:00. Kontakt předem objednat po telefonní domluvě., Yovna Adalbert, tel:+420 602 212 059. Nutný je dobrý zdravotní stav, spolehlivost, bezúhonnost. Jedná se o , fyzicky náročnou práci. Výkon práce: Královice, Žátecká 864, 331 41.Pracovní poměr se uzavírá jenom na tři měsíce.. Pracoviště: Ergotech s.r.o. - provozovna kralovice, Žatecká, č.p. 864, 331 41 Kralovice. Informace: Yovna Adalbert, +420 602 212 059.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 28 000 Kč

Ostatní stavební technici Revizní technik dětských hřišť. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, -minimálně SŠ vzdělání technického zaměření, -praxe na obdobné pozici min. 3 let, -znalost práce na PC, znalost práce v programu MO (excel, word, outlook a další), -spolehlivost, samostatnost v rozhodování, zodpovědnost, dobré vyjednávací a komunikační schopnosti, trestní bezúhonnost, -vedení kontrolní a servisních knih, listů nebo počítačových záznamů dle požadavku, -ŘP skupiny B - aktivní řidič, další kategorie výhodou, -orientace v platných normách (ČSN EN 1176..) pro kontroly DH, herní prvky atp. velkou výhodou, , Pracovní náplň:, -kontrola technického stavu herních prvků, -kontrola technického stavu povrchu pod prvky, -komunikace se stavbyvedoucími, -technické kontroly, vytváření protokolů z kontrol, -stanovování optimálního řešení oprav a další., , Nabízíme:, -v případě zájmu proplacení školení "Servisní technik v oblasti tělocvičného zařízení a dětských hřišť (https://www.sotkvo.cz/vzdelavani/kurzy/)", -stabilní práce v mladém kolektivu na pracovní smlouvu, -odpovídající finanční ohodnocení dle pracovních výsledků, -příležitosti pro seberealizaci, -služební automobil k osobnímu užívání, hrazené ubytování v místě realizace, -mobilní telefon, stravenky/stravné, firemní akce, příspěvek na pojištění 500,- Kč, 4týdny dovolené, -hrubá mzda 28 000,- - 35 000,- Kč + roční prémie vycházející z ekonomického výsledku firmy, Místo výkonu práce:, , Prolemax, s.r.o., Skladová 6, Plzeň/celá ČR, Kontaktní osoba: životopisy zasílejte prosím na e-mail: obchod@prolemax.cz, , Nástup ihned. Pracoviště: Prolemax s.r.o. - celá čr, náměstí Republiky, č.p. 1, 301 00 Plzeň 1. Informace: ŽIVOTOPIS, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vizualizace nové podoby prostoru u hlavního vlakového nádraží v Plzni

Šumavská jen s autobusy a bez aut, setkávací místo u nádraží a užší Sirková

Ilustrační fotka
1

Vietnamci měl ruku uříznout balící stroj, tvrdí policie

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Replika Svatováclavské koruny opustí Karlštejn kvůli Městu Touškovu

Město Touškov – Pětihodinová výstava zahájí třídenní Touškovské slavnosti.

VIDEO: Policie si došlápla na pěstitele konopí

Plzeň - Před devadesát rostlin a veškěré vybavení k jejich pěstování odhalila policie v jednom z bytových domů na Slovanech.

Zácpa na dálnici? Nově i v divadle

Plzeň - Nová komedie Antonína Procházky má v DJKT premiéru 23. června.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT