Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pil jsi a chceš řídit? SMS ti napoví, kdy můžeš

PLZEŇ, PRAHA -Za jak dlouho smí přibližně sednou řidič za volant, když před tím pil? Tuto otázku si denně pokládají tisíce lidí. Společnost Plzeňský Prazdroj se proto rozhodla, že ji pomůže zodpovědět. Začala propagovat službu Promile SMS která po zadání věku, pohlaví a množství vypitého alkoholu určí, za jak dlouho alkohol z krve vyprchá.

7.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eva Kořínková

Služba v ČR existuje už dva roky. Provozuje ji občanské sdružení Sananim. Tu za celou dobu existence přijalo celkem 23302 požadavků z celkem 11635 telefonních čísel. Už z toho vyplývá, že o službě ví jen minimum lidí.

„Jako firma, která má zájem na umírněné a zodpovědné konzumaci alkoholu, vidíme v propagaci služby správný krok,“ uvedl za Prazdroj Marek Hlavica, podle kterého bude pivovar Promile SMS prezentovat hlavně během kulturních akcí a uvažuje i umístění informace o službě na přímo na balení vlastních alkoholických výrobků.

Pivovar počítá s tím, že Plzeňanům službu přiblíží a ti ji nejvíce využijí při nadcházejícím Pilsner Festu, který se koná v Plzni od 3. do 7. října. „Ta akce je k prezentaci vhodná proto, že ji navštíví desetitisíce lidí. Službu budeme propagovat informačním stánkem a distribucí letáčků s návodem,“ dodal Hlavica. Promile SMS funguje jako obyčejná textová zpráva, kterou zájemce pošle na číslo 9033320 a v vzápětí by mu měla přijít informace, kdy bude moci řídit vůz.

Cena jedné SMS vyjde na 20 korun. Peníze využívá Sananim v programech prevence a léčby závislosti na alkoholu a na provoz služby.

Návod na použití

Pošlete SMS ve tvaru "promile mXXYY HHMM a1 c2" na číslo 9033320 a v zápětí přijde odpověď, kolik má tazatel alkoholu v krvi a kdy může sednout za volant. Údaje v zadání znamenají: m/z - pohlaví tazatele, XX - věk, YY - hmotnost, HHMM - začátek konzumace alkoholu určený hodinami a minutami, a1 nebo c2 - kódy vypitých nápojů, kdy "a" znamená velké pivo (0,5 l), b - malé pivo (0,3 l), c -víno (0,1 l), d - velký panák (0,04l), e - malý panák (0,02 l), f - aperitiv (0,04 l), g - sherry, likéry, portské (0,1 l). Číslice za kódem nápoje znamená násobek vypitého množství, tedy početpohárů nebo skleniček daného nápoje.

Službu Promile SMS využilo 23 tisíc lidí

PRAHA - Službu Promile SMS, která umožňuje jejím uživatelům sledovat aktuální hladinu alkoholu v krvi, za dva roky jejího provozu použilo více než 23 tisíc lidí. Třetina z nich využívá této možnosti opakovaně. Podle Pavla Kubů z Ústavu lékařské informatiky jsou uživatelé poměrně rozumnými konzumenty, hodnoty alkoholu totiž v průměrů dosahovaly 0,79 promile.

Zákazníky služby Promile SMS jsou z 80 procent muži. Jejich průměrný věk se pohyboval kolem 33 let, přičemž nejvíce konzumentů (42,1 procent) bylo ve věku 18 až 29 let. Podle občanského sdružení Sananim, které poskytuje služby v oblasti péče a léčby závislostí, praktikuje většina klientů Promile SMS střídmou konzumaci a zůstává jen u jednoho druhu alkoholického nápoje.

Průměrná hladina alkoholu ve vzorku činila 0,79 promile a pijáci nejčastěji zkonzumovali 40 g alkoholu, což odpovídá asi jednomu litru piva. Více než třetina lidí měla v době odeslání dokonce už nulovou hodnotu alkoholu v krvi (alkoholemii). To jsou zpravidla lidé, kteří chtějí druhý den ráno sednout za volant a potřebují vědět, zda už jsou střízliví, vyplývá z výsledků, které načtvrteční tiskové konferenci zveřejnilo sdružení Sananim.

Konzumenti si však mohou svoji alkoholemii kontrolovat i při pití. "Předností služby je, že poskytuje individualizovanou informaci, která konkrétnímu uživateli sdělí, jak na tom v danou chvíli je. Konzumenti mohou svoji alkoholemii zjistit i v průběhu večírku a další popíjení regulovat tak, aby měli vše pod kontrolou," řekl Kubů, podle kterého je další výhodou služby anonymita. Součástí odpovědi jsou také informace o rizicích spojených se zjištěnou hladinou alkoholu.

Provozovatelem Promile SMS, která funguje od 1. září 2005, je občanské sdružení Sananim. Kromě SMS zpráv odesílaných na číslo 903 33 20 (cena jedné SMS je 20 korun.) je nově možné Promile SMS využít i prostřednictvím služby WAP. Přestože služba za dva roky vyřídila 23.302 požadavků, podle provozovatelů je problémem, že o ní většina konzumentů dosud neví. Služba si zatím našla spíše ustálený okruh zákazníků. O efektivnější propagaci by se nově měla starat společnost Plzeňský Prazdroj, která plánuje v budoucnu na Promile SMS upozorňovat na etiketách piva a také na účtenkách nebo táccích přímo v restauracích.

Služba tohoto typu zatím v Evropě funguje jen ve Finsku a ČR.

7.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záchranářům v Manětíně slouží od úterý moderní výjezdová základna. Z nevyhovujících stísněných prostor v centru města se přestěhovali do novostavby v těsném sousedství hasičské zbrojnice. Pozemek darovalo město, 4,4 milionu Kč Plzeňský kraj.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Viktorie v Lucernu.
12

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Plzeň – Smrk ztepilý upravený na 13-14metrovou výšku bude letos ozdobou vánoční Plzně.

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Plzeň - Fakultní nemocnice přichází s novým projektem pro malé pacienty. 

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení