Žinkovy – Zámek v Žinkovech je stále plný stavbařů. Muži v přilbách pracují na tom, aby dříve obyvatelné prostory bylo možné opět obývat, aby památka dostala zpět podobu, kterou měla kdysi, a aby nedělala ostudu sama sobě ani jižnímu Plzeňsku.

Jiří Kocman, jednatel společnosti CE Brno, která má proměnu zámku na starost, říká: „Chceme se stát významným kulturním bodem na Plzeňsku, kde se odehrávají krásné svatební obřady, kde jsou významné koncerty, chceme být místem nabízejícím luxusní ubytování a místem, kam může přijet zahraniční delegace, pronajmout si jedno křídlo a udělat setkání."

Jiří Kocman ale dodává, že doopravdy hotovo nebude nejspíše nikdy. „Stavba je tak bohatá a objektů v areálu je tolik, že se areál bude neustále vyvíjet. Tak jako za všech majitelů v minulosti," tvrdí.

Práce postupují dobře. Už v květnu stavbaři například vyklidí zámeckou kapli, která je teď plná lešení. „Do této doby se povedlo obnovit vitráže, na nichž jsou vidět patroni kaple, ať už je to Karel Veliký nebo svatá Eleonora," řekl Pavel Motejzík, manažer mikroregionu Nepomucko, který se na pracích podílí,

Do zámecké kaple se do jara vrátí i původní oltář, padesát let ukrývaný v žinkovském kostele. V kapli se mají konat svatební obřady i kulturní vystoupení, například v rámci letního projektu 9 týdnů baroka. Zámek totiž spolupracuje i s Plzní, Evropským hlavním městem kultury. „Projektu se zúčastníme v prvním prázdninovém týdnu. Na zámku by měla být k ochutnání barokní kuchyně, bude tu i parfémový bar a v kapli bychom rádi měli barokní hudbu," řekla za organizátory Vilma Jankůjová.

Zámek se letos také stane hlavní zastávkou každoroční jízdy autoveteránů startující v Dobřanech, Memoriálu F. A. Elstnera.

Kromě oprav letos společnost areál také začne oplocovat. V minulosti měl problém se zloději a investor si chce svůj majetek hlídat. Lidé budou moci do parku, na akce v kapli i na výstavy uvnitř zámku. S klasickými prohlídkami se nepočítá.

Romantický zámek Žinkovy vznikl přestavbami někdejší vodní tvrze a staršího barokního zámku. V Plzeňském kraji patří k nejpůvabnějším památkám.