Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proměna nemocnice. Chystá se heliport i chirurgie

Plzeň – Plzeňská fakultní nemocnice se stále rozšiřuje. V plánu má například postavit nový pavilon nebo parkovací dům.

24.7.2015
SDÍLEJ:

V lochotínském areálu Fakultní nemocnice Plzeň už vyrůstá kvůli požadavkům Evropské unie nový heliport za 44 milionů korun. Současný, který byl postaven před deseti lety, se od příštího roku stane pouze záložním.Foto: DENÍK/Milan Říský

Fakultní nemocnice (FN) Plzeň chce postavit nový a moderní chirurgický pavilon za 1,5 až 2 miliardy korun. Jde o největší investiční akci v historii tohoto zdravotnického zařízení. Současná situace je dlouhodobě neudržitelná. Chirurgická pracoviště jsou totiž na několika místech Plzně, nevyhovující je rovněž ambulance na Lochotíně. Nejde však o jedinou změnu, kterou fakultní nemocnice chystá. Od příštího roku bude fungovat nový heliport, blýská se také na stavbu parkovacího domu.

Podle přednosty Chirurgické kliniky FN Plzeň Vladislava Třešky je stavba nového pavilonu jednoznačně správným krokem. „Případy pacientů jsou stále složitější. Potřebujeme řešit problém s dalšími kolegy, což jde hůře, když nejsou chirurgická pracoviště u sebe," vysvětlil. Velké plus vidí lékař také v tom, že na střeše budovy má vzniknout heliport, což urychlí a zkvalitní poskytnutí pomoci.

Nevyhovující podmínky pro pacienty jsou také na chirurgické ambulanci v lochotínském areálu, v němž sídlí od roku 1999, ale dříve patřilo k internímu oddělení.Nový chirurgický pavilon na Lochotíně. Jedná se o největší investici v historii Fakultní nemocnice Plzeň, která bude stát 1,5 až 2 miliardy korun. Návrh však musí schválit vláda.

„Zázemí není prostorné. Komplikace máme také kvůli expektačním lůžkům. Jestliže přivezeme pacienta třeba se žlučníkovou kolikou, položíme ho, dáme mu infuzi, ale nemáme možnost ho umístit do jiných prostor. Musí tedy čekat s ostatními nemocnými," nastínil přednosta. Ročně projde chirurgickou ambulancí FN Plzeň více než 10 tisíc lidí, přibližně šest tisíc je hospitalizováno.

Právě proto se vedení FN Plzeň rozhodlo usilovat o výstavbu nového chirurgického pavilonu na Lochotíně. Je potřeba, aby se návrh projektu za 1,5 až 2 miliardy korun dostal do investičního plánu ministerstva zdravotnictví. Pak jej musí schválit vláda. „Doufáme, že vše dobře dopadne a vláda projekt odsouhlasí. Pokud by se to nepodařilo, zkusíme to za rok znovu. Do budoucna by to totiž pro Plzeň znamenalo stále horší a horší podmínky pro poskytování péče," konstatoval ředitel plzeňské fakultní nemocnice Václav Šimánek. Jasno by mělo být už koncem léta.

Sedmdesát procent potřebných financí na realizaci vůbec nejnákladnější investiční akce v historii plzeňského zdravotnického zařízení by hradil stát, zbylé prostředky by zaplatila nemocnice.

V rámci plánované koncepce se všechna chirurgická pracoviště sestěhují právě do nové budovy na Lochotíně. „Na jednom místě je ambulance, na dalším operační sály. Stávající situace je komplikovaná hlavně kvůli transportům. Přesunout je potřeba třeba urologii a kliniku ORL nacházející se na Borech," upřesnil ředitel.

Crash room

Součástí nové stavby bude mimo jiné dostatečný prostor pro ambulanci, tzv. crash room neboli místo pro příjem pacientů v kritickém stavu, také šest operačních sálů a heliport. „Budou-li oddělení centralizovaná, minimalizuje se časová ztráta při pomoci pacientovi," doplnil Šimánek.

Architektka Eva Jiřičná navrhla nástavbu pro hematologicko-onkologické oddělení FN Plzeň.

Jelikož stávající prostory, zejména chirurgická JIP a ambulance, nevyhovují, pustí se plzeňská fakultní nemocnice do jejich rekonstrukce. „Může se to zdát jako duplicitní záležitost, ale není. Pokud projekt na nový pavilon získáme, bude ještě nějakou dobu trvat, než se dokončí. Do té doby potřebujeme pro nemocné lepší podmínky," sdělil ekonomický náměstek Viktor Wendler. Opravené zázemí by pak sloužilo jiným oddělením.

Nový heliport i parkovací dům

Plzeňská fakultní nemocnice nezahálí ani v případě dalších akcí. Od května vyrůstá v hlavním lochotínském areálu heliport za 44 milionů korun. „Evropská unie požaduje dva heliporty, my jsme dosud měli pouze jeden. Současný, který je deset let starý, bude od příštího roku fungovat jako záložní," ozřejmil ředitel organizace, jež získá nutných 30 milionů korun z dotací. Blýská se i na parkovací dům za 150 milionů korun. Vznikne 400 míst pro zaměstnance, čímž se uvolní prostor pro pacienty. Teď probíhá výběrové řízení, předpokládaný začátek stavby je na podzim letošního roku.

Budoucí investice- výstavba chirurgického pavilonu (1,5 až 2 mld. Kč)
- parkovací dům (150 mil. Kč)
- rozšíření stravovacího provozu (nová kuchyně na Borech a rekonstrukce stravovacího zařízení na Lochotíně za 60 mil. Kč)
- rekonstrukce JIP chirurgické kliniky (40 mil. Kč)
- rekonstrukce chirurgických ambulancí (25 mil. Kč)
- rekonstrukce DIOP, tj. lůžka dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (15 mil. Kč)

Rekonstrukce za 45 milionů korun se nevyhnula ani klinika anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny, jež by měla být hotova už na konci srpna. Opravy se dotknou též centrálního příjmu. Podle ekonomického náměstka je projekt teď ve fázi projektování a vyjde na sedm milionů korun.

Už několik let se hovoří o nástavbě pro hematologicko-onkologické oddělení. Uskutečnění návrhu od české architekty Evy Jiřičné označovaného jako Obláček nad Plzní je však zatím v nedohlednu.V komplexu ze skla a dřeva by měly být ordinace, pokoje pro pacienty a dárce, laboratoře, přednáškový sál i restaurace. I když ředitel Českého národního registru dárců dřeně Daniel Pagáč doufá v dobrý konec, projekt si stále mezi sebou jako horký brambor přehazuje ministerstvo zdravotnictví a financí.

Autor: Klára Mrázová

24.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záchranářům v Manětíně slouží od úterý moderní výjezdová základna. Z nevyhovujících stísněných prostor v centru města se přestěhovali do novostavby v těsném sousedství hasičské zbrojnice. Pozemek darovalo město, 4,4 milionu Kč Plzeňský kraj.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Viktorie v Lucernu.
12

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Plzeň – Smrk ztepilý upravený na 13-14metrovou výšku bude letos ozdobou vánoční Plzně.

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Plzeň - Fakultní nemocnice přichází s novým projektem pro malé pacienty. 

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení