Kampaň občanského sdružení Onkomaják Střevotour 2010, která zde potrvá až do neděle, má širokou veřejnost seznámit s riziky rakoviny tlustého střeva a upozornit na potřebnost prevence, která může většině pacientů zachránit život. Nejčastější chybou totiž je, že lidé přicházejí na vyšetření příliš pozdě. V České republice zemře právě na rakovinu tlustého střeva každý dvacátý člověk. V počtu onemocnění touto zákeřnou chorobou stojíme v čele žebříčku na celém světě.

„Pozitivní je, že oproti roku 2008, kdy přišlo v Plzeňském kraji na koloskopické vyšetření 405 pacientů, jsme jich vloni zaznamenali 775, tedy téměř dvojnásobek,“ uvádí gastroenterolog Fakultní nemocnice Plzeň Karel Balihar. Na pravidelné koloskopické vyšetření by měli chodit lidé, kteří mají rakovinu tlustého střeva v rodině a lidé starší 55 let jednou za deset let.

„Naprostá většina zhoubných nádorů tlustého střeva vzniká z adenomových polypů, které rostou pomalu v tračníku v průběhu dlouhého časového období, to je deset až patnáct let. Polypy, které vyrostou do více než jednoho centimetru, už obsahují významné buněčné nepravidelnosti a posléze se zvrhávají v rakovinné bujení, které prorůstá střevní stěnou a zakládá dceřiná rakovinná ložiska v játrech a dalších orgánech,“ vysvětluje lékař.

Jak takové polypy, ale i další nemocnění tlustého střeva vypadají, si mohou zájemci prohlédnout uvnitř makety. Ne všechny nemoci ale k rakovině tlustého střeva vedou. „Naši průvodci z řad studentů lékařských fakult jsou k dispozici pro podání dalších informací ohledně onemocnění i vyšetření,“ říká ředitelka sdružení Onkomaják Pavla Šlosserová. Dodává, že každým rokem u nás onemocní rakovinou tlustého střeva kolem osmi tisíc lidí. Problém, je v tom, že velký počet z nich přichází na vyšetření pozdě. Rakovina je již rozlezlá po celém těle v podobě metastáz a takových případů je celá třetina. Léčba se pak může už jen soustředit na prodloužení života, vyléčení totiž už není možné.

„Jde je o to, aby se lidé přestali stydět a bát koloskopie, tedy endoskopického vyšetření konečníkem. Pomoci jim může i příběh kreslíře Petra Urbana, který vyšetření prodělal a vtipně zdokumentoval,“ uvádí Šlosserová.

Mezi příznaky rakoviny tlustého střeva patří třeba zácpa nebo déle trvající průjem, jasně nebo tmavě červená krev ve stolici či permanentní únava.