Plzeňští inspektoři se zaměřili především na lesní plody, u kterých kontrolovali jakost zboží, identifikaci prodejce a viditelné označení stánku. „Prodejci borůvek se museli také prokázat náležitou dokumentací od majitele lesa, která prokázala, že plody nasbírali legálně,“ vysvětlil Krliš. Povolení vydávají jednotlivé lesní správy, pod jejichž působnost ten který les spadá. „Pro sběr borůvek pro vlastní potřebu není povolení nutné, ale pokud se sběr uskutečňuje za účelem prodeje, pak je povolení nezbytné,“ vysvětlil ředitel Lesů ČR Ivan Klik.

Velké nájezdy sběračů borůvek na lesy se ale letos nekonají. Počasí totiž způsobilo jejich podprůměrnou úrodu. Lesní správy na Plzeňsku proto zatím nezaznamenaly výraznější škody, které by sběrači způsobili. „Problémy spíše dělají návštěvníci lesa, kteří nechají auto stát na lesní cestě, které pak brání třeba vývozu dřeva,“ řekl Deníku Jan Štich z Lesní správy Plasy. Problémy se sběrači nemají zatím ani v Přešticích. „Sezóna je teprve v polovině, takže závěry jsou předčasné, ale pro tuto chvíli to vypadá, že jsou sběrači ukáznění a žádné škody jsme nezaznamenali,“ potvrdil Tomáš Svoboda z přeštické lesní správy.

Pokud dostanete chuť na borůvkový koláč a nechce se vám jít borůvky vlastnoručně nasbírat do lesa, můžete vyrazit do supermarketu nebo je nakoupit u některého ze soukromých prodejců. Například v tržnici na Chodském náměstí letní pochoutku prodává hned několik prodejců. Zájem o borůvky podle nich ale letos poklesl. „Je nás tu teď hodně a lidi moc nechodí,“ postěžoval si jeden z trhovců.

Většina zdejších obchodníků přichází prodat jen malé množství plodů vážící několik kilo. „Včera jsme byly v lese s dcerou, tohle jsme měli nasbírané za necelou hodinu,“ říká Plzeňanka Alžběta Skořepová a ukazuje na přepravku plnou fialových plodů. To Michal Brada vyráží do lesa v partě až deseti lidí. „Jeden člověk přitom nasbírá kolem dvaceti litrů za den. Ovšem když najdeme dobré místo,“ říká. Litr borůvek u něj potom koupíte za sedmdesát korun, půl litr za třicet pět.

Martina Němcová