„Je to mnohem lepší než vloni. Nejvíce se prodávají nadzemní bazény, většinou té nejmenší velikosti,“ řekl Deníku Jan Žižka, vedoucí prodejny bazenů na Rokycanské třídě. Nejlevnější bazén zde lze pořídit za méně než 17 tisíc korun.
Klíčem ke správnému výběru bazénu je vědět, kolik lidí se ve vodě bude koupat, kolik má zákazník k dispozici místa a samozřejmě také kolik na něj chce obětovat finančních prostředků. Na výběr mají lidé z několika možností. Od nafukovacích bazénů z odolného PVC, nadzemních plastových bazénů nebo větších polozapuštěných nebo zcela zapuštěných bazénů. Rozdíl je v použitých materiálech, kvalitě a pochopitelně také v ceně.
Pokud chcete do bazénu investovat větší obnos, doporučují odborníci vybrat si specializovanou firmu na výrobu bazénů. „Rozlišujeme tři velikosti bazénů, malý, střední a velký o velikosti pět krát devět metrů. Větší bazény bych nedoporučoval,“ uvedl Miroslav Kott z firmy nabízející bazény v Třemošné.
Po výběru typu a tvaru bazénu si musí zákazník několik dní počkat. Výroba bazénové formy totiž může trvat až několik dní. Na samotnou instalaci bazénu do terénu je lepší si najmout specializovanou stavební firmu. Hotový bazén má životnost více než 20 let.
Úskalí na novopečené majitele bazénu čeká při napouštění vody. Pokud se bazén napustí z vodovodní sítě, mohla by záhy majitele i jeho sousedy překvapit rezavá voda. „V případě velkého odběru vody dochází k nárazovým změnám hydraulických poměrů a z vnitřního povrchu vodovodní sítě se začnou uvolňovat usazeniny, což vede k zakalení vody nejen v místě odběru, ale i v širokém okolí,“ vysvětlil Jan Kretek, vedoucí úseku pitných vod z Vodárny Plzeň.
Řešením, jak si bazén napustit a nepřipravit sobě i sousedům nepříjemné chvilky, je objednat si cisternu s vodou přímo z vodárny. Kromě ceny vlastní vody, která letos činí přibližně 51 korun za tisíc litrů, musí zájemce zaplatit ještě dopravné, které je třicet korun za kilometr. Připočítat se musí také poplatek za vykonanou práci, která přijde na šest set korun na hodinu. Možnost nechat si napustit bazén letos využilo již osmdesát Plzeňanů.
O zahradní bazén se musí také správně pečovat. Vodu je třeba řádně přefiltrovat přes kartušovou nebo pískovou filtraci. Také se musí alespoň jednou týdně měřit PH chlorované vody. Když je o vodu v bazénu dobře postaráno, může zůstat v bazénu až tři roky, s pomocí speciálních přípravků i přes zimu.
„Po létech odmítání jsme si bazén také koupili. Přežít bez něj současná vedra snad ani nelze. Máme na zahrádce ale jen ten obyčejný samonosný. U těch větších je totiž strašná práce s údržbou vody,“ tvrdí Plzeňanka Jana Čejková.
Eliška Hřebenářová, Martina Němcová