Společně se sedmnáctiletou studentkou Bárou jsme se nejprve vypravili na Hracholusky a hned v prvním jsme uspěli. Bára si bez sebemenších problémů u místního prodejce ve stánku s občerstvením koupila půllitr dvanáctky. „Pivo mi pán prodal a neptal se mě vůbec na nic,“ potvrdila studentka.
V kempech nalijí komukoli
„Samozřejmě, že mladším osmnácti let bych alkohol neprodal. Víceméně se tu střídají pořád ti samí lidé, takže mám zhruba představu, kolik komu je,“ odpověděl následně zaměstnanec stánku s občerstvením, který před pár minutami Báře načepoval pivo do kelímku, na dotaz Deníku, zda kontroluje, komu prodává alkohol. „Ale v dnešní době věk těžko odhadnete. Jsou tu i dvanáctiletá děvčata, která tu spí s hochy a nikoho to netrápí,“ odpověděl na svou obranu, když se dozvěděl, že právě prodal pivo sedmnáctileté.
Stejný scénář následoval i v občerstvení u Šídlovského rybníku. Ani tady po Báře nikdo občanku nežádal. Za chvilku držela v ruce kelímek z vychlazenou desítkou. „Mladistvý mi sem většinou nechodí, spíš jsou na druhé straně rybníka. A rozhodně bych jim alkohol neprodala,“ odmítá tuto možnost obsluha občerstvení. Po otázce, proč tedy sedmnáctileté studentce právě alkohol prodala, odpověděla: „Slečna rozhodně na svůj věk nevypadala. Kdybych měla podezření, jistě bych po ní občanský průkaz chtěla,“ bránila se.
Bára situaci okomentovala obdobně jako předchozí případ: „Paní ve výčepu neměla žádné podezření, že by mi nebylo osmnáct. Nechtěla po mně nic. Ani jsem si nevšimla žádné cedule nebo vývěsky, kde by se psalo, že mladistvým nenalévají,“ řekla.
Cedule jsou k ničemu
Ani ve třetím případě jsme nezaznamenali snahu prodejce o dodržování zákona. „Za zády ale měla pokladní velkou ceduli, na které velkým písmem stálo, že mladším osmnácti let nenalévají a jediné na co se mě zeptali, bylo to, jestli chci velké pivo do průhledného kelímku nebo malé do kelímku s logem Pepsi, že pak nebude alespoň tolik vidět, s čím po ulici půjdu,“ okomentovala koupi v restauraci sedmnáctiletá studentka Bára, která se nám svěřila, že dostat alkohol v plzeňských zábavních klubech a restauracích není nic náročného ani pro mnohem mladší ročníky. „Vlastně bych se divila, kdyby po mně někde občanku vůbec chtěli. Na to jste si pro test měli vybrat spíš dítě pod patnáct, které by možná působilo podezřele,“ dodala.
Mladí vědí, že alkohol dostanou
Mladiství stejné nebo obdobné situace dobře znají. Nemají totiž absolutně žádný problém si kdekoli koupit alkohol nebo cigarety. „Občanku po mně naposledy chtěli, když mi ještě nebylo ani patnáct. Podruhé jsem se dokonce ze zvědavosti, kolik promile bych nadýchala, sama přihlásila ke kontrolujícím policistům. Řekli mi, že když si chci dýchnout dobrovolně, tak jsem určitě nic nepila. Pak jsem se s policií už nikdy v baru nebo na diskotéce nesetkala,“ popsala svoje zkušenosti s policejními kontrolami studentka Bára.
Skupinka mladých táborníků na Hracholuskách, to viděla obdobně. „V životě jsem neměl problém sehnat si někde alkohol nebo cigarety a to mi bude osmnáct až za dva roky,“ řekl Deníku Václav K. „Běžně chodíme s přáteli do hospody na pivo, občas i něco tvrdšího, a že by nás někdo kontroloval nebo nás chytila policie, se nám ještě nestalo,“ dodal.
Prodejci si s poskytováním alkoholu mladistvým nijak zvlášť těžkou hlavu nedělají, protože dle svých slov nejsou schopni poznat, kdo již plnoletý je a kdo ne. Sankce, které jim za tento přestupek hrozí, navíc nejsou vysoké, většinou jen několik tisícovek.
,,Pokud je prodejci nebo obsluze prokázáno, že prodal, podal nebo jinak umožnil požití alkoholického nápoje osobě mladší osmnácti let, jedná se z jeho strany o přestupek a může dostat pokutu až tři tisíce korun,“ řekla mluvčí plzeňské policie Hana Jehlíková.
Pokud je prodejci skutečně prokázáno, že úmyslně umožňuje požívání alkoholických nápojů osobám mladších osmnácti let, může mu být podle zákona uložena pokuta až do výše pěti tisíc korun a zákaz činnosti do jednoho roku.