V obchodě totiž udajně už několik týdnů nefunguje klimatizace a prodavači jsou nuceni trávit až dvanáctihodinové směny v téměř třicetistupňové teplotě pod plechovou střechou, do které praží slunce. „Je tu nedýchatelno a ulevují nám jen puštěné větráky. Nikdo z nás nesmí mít například sandály, uzavřené boty jsou povinné,“ stěžují si prodavači. Zaměstnavatel jim sice slíbil, že klimatizační jednotku nechá opravit, situaci ale ani za několik týdnů nevyřešil. „Obávám se toho, že až začne skutečné léto s tropickými teplotami, budou v obchodě kolabovat kromě nás i zákazníci,“ uvedl jeden ze zaměstnanců, který nechtěl zveřejnit svoje jméno z obavy kvůli možné ztrátě zaměstnání.

Operační manažer společnosti Electro World ČR Roman Souček připouští, že problémy s fungováním klimatizace firma ve své plzeňské pobočce registruje. „Za výpadky je odpovědná elektroinstalace. S pronajímatelem prostor, kde naši prodejnu provozujeme, jsme už začali situaci řešit a na opravě již pracují specialisté,“ uvedl Souček s tím, že nepříjemnost dá firma do pořádku co nejdříve. Dodal, že o zaměstnance je postaráno dokonce nadstandardně. „V zázemí mají prostory s pitnou vodou, aby mohli dodržovat pitný režim,“ dodal Souček.

O tom, zda je péče firmy o zaměstnance skutečně nadstandardní, či alespoň dostatečná, rozhodnou zanedlouho odborníci z krajské hygienické stanice. „Poznatky se samozřejmě začneme zabývat. Pro posouzení provedeme vlastní měření a v případě nutnosti zahájíme s firmou správní řízení,“ uvedl Oldřich Sojka z Krajské hygienické stanice v Plzni. Parametry pro maximální povolenou teplotu jsou podle něj v různých provozech odlišné a záleží a odvíjí se od nich i druh práce, kterou mají zaměstnanci ve smlouvách.

Redaktoři Deníku naměřili v pondělí v 17.30 hodin v prodejně teplotu 29,3 stupně Celsia.