Proč začátkem srpna k úhy-nu vůbec došlo, však stále zůstává záhadou. Ve hře jsou prakticky všechny teorie, ani jednu se nepodařilo potvrdit či vyvrátit a nepovede se to, dokud rybáři nenajdou rybu čerstvě uhynulou.

Jaké domněnky rybáři a hy-drobiologové z Povodí Vltavy mají?

První variantou je, že ryby postihla jakási infekce, čemuž by napovídalo, že uhynuly okounovité, jež patří k nejcitlivějším rybám vůbec.

Hlavní roli ve druhé teorii hraje bouře, která se nad přehradou přehnala během víkendu, po němž začala být mrtvá rybí těla na hladině vidět. Bouře mohla ryby zahnat ke dnu přehrady, kde v tomto období prakticky není kyslík a voda je navíc o poznání chladnější.

Třetí teorie pak kombinovala sinice, jež z vody spotřebovávají kyslík, a zamračené počasí bez slunce, kvůli kterému se kyslík ve vodě nestačil přes den obnovovat. Tuto hypotézu ale hydrobiologové vyvrátili, neboť kyslík u dna v létě chybí rok co rok, ale k takovému úhynu jako tentokrát ještě nikdy nedošlo.

Petr Dimitrov z plzeňské pobočky Českého rybářského svazu se momentálně přiklání k verzi s infekcí. „Uhynuli ježdíci, okouni a candáti, jiné druhy ryb ne. Kdyby byla příčina jiná, určitě bychom našli třeba cejny," tvrdí.
Rybáři přehradu sledují, uhynulé ryby průběžně sbírají. Žádnou z nich však nemohli poslat na rozbor, aby se dozvěděli příčinu. „Musela by to být čerstvě uhynulá ryba. Když je dva tři dny stará, už se rozkládá. Pakliže by ale kolegové ze Stříbra takovou našli, odešleme ji do laboratoře do Vodňan," říká Dimitrov.

Hospodář stříbrských rybářů Jiří Vojta zase věří spíše tomu, že rybám uškodila bouřka. „Voda u hladiny měla 28 stupňů, u dna 14 stupňů Celsia. Takový teplotní šok může být smrtelný. Stejně jako nedostatek kyslíku," míní hospodář.

Rybáři podle Vojty přehradu kontrolují dvakrát týdně a o víkendech. „Výborně spolupracujeme s panem hrázným Matějkou. Ryby, které teď vyplouvají na hladinu, byly dlouho u dna. Můžeme říct, že už nehynou, ale nevíme, proč se to dělo," dodává muž.