O problémech nového autobusového dopravce Arriva Střední Čechy diskutovalo včera Zastupitelstvo Plzeňského kraje. První měsíc provozu si totiž Arriva v kraji nepočínala příliš dobře, autobusy jezdily pozdě, některé dokonce nevyjely. Obcím a lidem vadí rovněž nedostatečná komunikace.

Podle zástupkyně hejtmana Marcely Krejsové je největší problém s odbavovacími zařízeními. „Vím to od šéfa odborů řidičů v autobusové dopravě pana Plecitého, který se nemohl dostavit. Jsou špatně nastavené softwary v odbavovacích strojcích. Ze strojků vychází různé ceny a špatně se obsluhují,“ popsala Krejsová.

Společnost Arriva provozuje linkovou dopravu novými autobusy v barvách kraje.
Čtyřka odmítá Arrivu, chce zpátky MHD

Ředitelka krajského organizátora veřejné dopravy POVED Zdeňka Kmochová na zasedání řekla, že na odstranění problémů se intenzivně pracuje. „Budeme jednat s výrobcem odbavovacích zařízení. Navíc je tento tarif opravdu složitý,“ uvedla.

TESTOVACÍ STROJKY

Podle některých zastupitelů si řidiči stěžovali na nedostatečné zaškolení, to ale ředitel Arrivy František Soumar odmítl. „Na všech provozovnách jsou testovací strojky, aby si všichni řidiči mohli vyzkoušet a nacvičit zacházení s odbavovacím zařízením. Najdou se ale jednotlivci, pro které je odbavování složitější a kvůli tomu máme v kraji školitele a instruktora, kteří seznamují všechny naše zaměstnance jak s technikou, tak s odbavovacím zařízením,“ vysvětlil Soumar.

Mnoho lidí se kvůli problémům od veřejné dopravy odvrátilo. „Doufáme, že důvěru navrátíme, že autobusy budou jezdit lépe. Už funguje dispečink POVED a až se zaběhne, bude mít možnost zasahovat do dopravy. Rozhodně budeme také jednat se starosty a apelovat na to, aby na začátku školního roku bylo vše v pořádku,“ okomentoval náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek.