Občané obce Studená oslavovali o víkendu velkou událost. Vesnice o 36 obyvatelích vítala nově narozené miminko, které se zde narodilo po dlouhých 27 letech a je tak jediným dítětem v obci.

Zástupci vesnice nacházející se nedaleko Kralovic předali šťastné rodině jako dar peněžní obnos a pamětní list. Ten na místním obecním úřadě slavnostně předal doposud nejmladší obyvatel Studené David Smolík. „Narození dítěte je právě v naší obci mimořádná událost a opravdová rarita,“ říká sedmadvacetiletý obyvatel.

Malý Ondřej Stach se narodil před třemi měsíci. „Když se o tom naši rodiče dozvěděli, byla nadšení, tak jako vlastně celá obec. Do budoucna plánujeme ještě další dvě děti, takže se tu možná zase brzy sejdeme,“ popisuje s úsměvem maminka nejmladšího občánka Studené Jaroslava Stachová.

Důvodem, proč malé vesničky v kraji vymírají, je podle starosty Libora Smolíka nedostatek pracovních příležitostí. „Je tady jen bývalé JZD, ale jinak tu práce není žádná. Mladí a lidé v produktivním věku se proto ženou pryč do velkých měst v okolí. Nejblíže mají Kralovice, dojíždí ale také do Rokycan. Tatínek narozeného Ondry jezdí až do Prahy,“ vysvětluje starosta. „Obyvateli obce jsou hlavně důchodci, kteří zde dnes tvoří nadpoloviční většinu,“ dodává starosta Studené Smolík.