Proč jste se nedohodli s ANO a uzavřeli koalici s ODS?
Tím prvním důvodem je, že jsme se nedokázali shodnout s hnutím ANO vůbec na způsobu vyjednávání. ANO se podle našich informací vydalo svojí vlastní cestou nerespektovat to doporučení, které bylo zasláno z Prahy. A to ještě způsobem, který ani nechci komentovat.

Jaké doporučení?
Potkali jsme se a řekli jsme si, že zkusíme kopírovat vládní složení koalice. Domluvili jsme se, že počkáme, až se vrátí náš krajský šéf Milan Chovanec a krajský předseda ANO Jan Volný a potom teprve budeme společně jednat dál. Kolegové to porušili a začali jednat samostatně. To nás vyprovokovalo k tomu, že jsme se rozhodli nečekat na další vyjednávání a vydali jsme se vlastní cestou. Tady rozhodla zkušenost a také to, že lidsky k těm lidem, kteří jsou nyní součástí koalice, máme blíž.

Co tato dohoda znamená pro ČSSD? Poprvé od revoluce bude mít v Plzni primátora…
Není to po revoluci, je to po 76 letech. Od roku 1919 do 1938 vedl Plzeň Luděk Pik a jeho působení můžeme ohodnotit jako úspěšné. To není jen pro Martina Zrzaveckého, ale i pro sociální demokracii je to obrovský okamžik.

Kdo další bude v radě města?

Rádi bychom, aby pokračovala i Eva Herinková, byla číslo dva na kandidátce, a tudíž se to nabízí. O postu ekonomického náměstka a uvolněného předsedy výboru pro zadávání veřejných zakázek budeme jednat na zastupitelském klubu sociální demokracie a poté na okresním výboru strany.

Proč jsou v koalici Občané patrioti a ne TOP 09?
Ti s námi byli od začátku. Řekli jsme si, že si dokážeme představit spolupráci a řekli jsme si, že Zrzavecký může na jednáních říct, že za ním stojí i Občané patrioti se čtyřmi mandáty. A přál jsem si, aby KDU-ČSL bylo naším partnerem, to do Plzně patří.