Ke stávajícímu zázemí 55. mateřské školy na Borech zřejmě přibude další pavilon, který vznikne na tamější zahradě. Třetí plzeňský obvod tak chce do budoucna zajistit dostatek míst pro dvouleté i starší děti. Někteří rodiče se proti chystanému plánu bouří.

„Nejraději bychom, aby se tady vůbec nestavělo. Pokud už k tomu dojde, nechceme, aby se zničila Trnkova zahrada. Jsou tam vzrostlé stromy, které se kvůli tomu musejí pokácet," posteskla si jedna z matek Andrea Petkaničová, jež zároveň iniciovala petici proti přístavbě.

Rodiče jsou proti

Dokument už podepsala zhruba stovka nespokojených rodičů nebo Plzeňanů bydlících v okolí Mandlovy ulice. Mezi nimi i Zuzana Vardžíková, jejíž dvě děti mateřinku navštěvují. „Vadí mi, že se zasáhne do krásného prostředí, které se tvořilo několik let. Myslím, že pokud se navýší kapacita školky, bude problém také s parkováním v okolí. Už teď se sem auta těžko vejdou," upozornila.

S chystaným plánem nesouhlasí ani ředitelka plzeňské 55. MŠ Jitka Matějovicová. „Musím ale respektovat svého zřizovatele. Na druhé straně vím, že reaguje na zákon, který by měl platit od roku 2020. Podle něj budou školky povinně přijímat i dvouleté děti, takže pro ně potřebují mít prostory," uvedla.

Obě matky kvůli záležitosti už jednaly s místostarostkou ÚMO3 Jaroslavou Maříkovou. „Potvrdila nám, že v areálu školky se stavět bude. Ptaly jsme se, jestli se pavilon dá umístit v areálu nějak šetrněji. Ještě čekáme na její odpověď," sdělila Petkaničová.

Jiná lokalita? Vylučeno

Volba jiné lokality v Plzni není podle místostarostky Maříkové praktická. „Největší nápor do školek máme jednoznačně na Borech. Teď ještě kapacita stačí, ale s ohledem na plánované změny musíme zařídit další zázemí. Nechceme, aby rodiče jezdili s dvouletými dětmi přes celé město třeba na Skvrňany, kde volné prostory máme," vysvětlila. Doplnila, že před rokem a půl odborníci mapovali, jaká z borských mateřinek je pro přístavbu nejvhodnější. Vybrali právě 55. MŠ, konkrétně část její zahrady.

Místo pro dětské hraní i odpočinek nebude zajišťovat klasická budova, ale speciální mobilní kontejner. Dovnitř se vejde 48 chlapců a děvčat. Kvůli patrovému objektu v zahradě skutečně padne několik stromů. „Kácet se budou tři až čtyři stromy. Slíbili jsme, že místo nich vysadíme jiné. Je nám to líto, ale opravdu jsme neviděli jiné řešení. Znovu jsme místo s architektem procházeli, uvažovali o dalších alternativách, nicméně lepší možnost zkrátka nenašel," ozřejmila Maříková.

Bude nutná modernizace

Obavy týkající kompletního zničení tamějšího venkovního prostoru odmítla ředitelka školky Matějovičová i místostarostka třetího plzeňského obvodu.

Kvůli navýšení kapacity mateřinky, jež v současnosti činí 150 dětí, se změny dotknou rovněž kuchyně. Tam je nutné prostory zmodernizovat. Celý projekt vyjde na zhruba deset milionů korun. „Máme připravené peníze, ovšem záleží, zda nám záměr i investici schválí zastupitelstvo" podotkla Maříková.

Definitivní rozhodnutí padne pravděpodobně v únoru. „Předpokládám, že stavět bychom začali hned v příštím roce, snažili bychom se nejvíce prací udělat o prázdninách," nastínila. Původně měl kontejner sloužit už od příštího září, což se zřejmě nestihne. Jeho otevření se tedy posune a uskuteční až v lednu 2018.