Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) obnovila po dvou letech příspěvek na dentální hygienu. Zájem je obrovský, během necelých dvou měsíců klientům vyplatila 20 milionů korun a na začátku března přidala další peníze. Zvýšený počet pacientů registrují také hygienisté v Plzni.
„Příspěvek vyplácela VZP naposledy v roce 2013, v dalších dvou letech nebyl zařazen mezi benefity pro klienty a až v letošním roce byl obnoven," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Během necelých dvou měsíců vyčerpali klienti 20 milionů korun. „Správní rada proto dalších 30 milionů přidala," vysvětlil Tichý. Příspěvky v současné době pojišťovna stále vyplácí, nelze však odhadnout, jak dlouho peníze vydrží. „Záleží na zájmu klientů," dodal mluvčí. Podle něj mají klienti VZP má nárok na tisícikorunový příspěvek.
Na dentální hygienu přispívají i některé další pojišťovny, například Vojenská zdravotní pojišťovna nebo Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Naopak třeba Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra takové příspěvky neposkytuje.
V poslední době se počet lidí, kteří chtějí pečovat o své zuby a dásně, zvyšuje. „Od ledna přibylo opravdu hodně klientů, a to především kvůli příspěvku od VZP," je si jistá plzeňská dentální hygienistka Kateřina Vurmová.
Na dentální hygienu chodí dva typy lidí. „Hodně klientů přijde na doporučení stomatologa, protože mají nějaký problém, například zánět dásní. Další skupinu tvoří ti, kteří přijdou sami od sebe, protože chtějí správně pečovat o své zuby a dásně," nechala se slyšet hygienistka. Právě lidí, kteří chodí z vlastní iniciativy, je podle ní stále více.
Na doporučení svého stomatologa začala chodit na dentální hygienu Plzeňanka Miroslava Součková: „Měla jsem velký zánět dásní. Hygienistka mi ukázala, jak si mám čistit zuby, a řekla mi, co dělám špatně. Navíc mi napsala nějaký roztok na vyplachování a já jsem se zánětu dásní zbavila. Od té doby tam chodím jednou za půl roku."
Dentální hygiena by měla být součástí péče o zuby každého člověka. „Na první návštěvě se zhodnotí stav zubů a dásní. Sleduji, jak má pacient vyčištěné zuby, zda má zubní kámen, plak či jiné nánosy na zubech, což značí nesprávnou domácí hygienu," popsala Vurmová. To všechno se snaží odstranit, aby nedošlo k onemocnění zubů.
Hlavní způsob prevence kazů nebo jiných problémů je správné čištění zubů, které dentální hygienisté svým klientům ukazují. „Po návštěvě by si měl být každý schopen vyčistit zuby tak, aby předešel vzniku problémům s dásněmi nebo zuby. Důležité je používat také mezizubní kartáček a zubní nit," upozorňuje hygienistka. Na dentální hygienu by se mělo chodit pravidelně asi jednou za půl roku.
Vyšetření stojí v Plzni kolem 600 korun. „U nás se platí za vstupní prohlídku 750 korun a kontrolní 550 korun," informovala Vurmová.