Dalších padesát se bude v češtině a matematice procvičovat ve čtvrtek. Velké množství zájemců hlásí i další školy v krajské metropoli.

„Pokud bychom měli více pedagogů, určitě by se počet uchazečů ještě navýšil. Naše kapacity už ale bohužel nestačí. Jestliže musí rodiče dojíždět z velké dálky, doporučíme jim klidně jiné kurzy, které jsou pro ně dostupnější. Náplň lekcí, které u nás vyjdou na tisíc korun, se v mnohém stejně podobá,“ míní ředitel uvedeného gymnázia Aleš Janoušek. Doplnil, že do primy škola přijímá pouze třicet žáků. Počet přihlášek na osmileté studium je ovšem šesti až sedminásobný.

Do poslední chvíle se sbíhaly formuláře u ředitelky Masarykova gymnázia Olgy Matějkové. „V pondělí byl nejzazší termín pro jejich podání. Předpokládám, že letos otevřeme čtyři kurzy po třiceti zájemcích. Děti si chtějí dopředu nacvičit, jak budou přijímací zkoušky vypadat. Potřebují natrénovat jednotlivé úkoly v určitém časovém limitu,“ sdělila. Lekce zde začínají 31. ledna a stojí 1000 Kč.

Slova Olgy Matějkové potvrzuje Plzeňan Petr, jehož desetiletá dcera se chce dostat na osmileté gymnázium. „Díky tomu nepůjde v dubnu do cizího prostředí. Už bude znát učebny i některé kantory. Kromě toho získá lepší přehled a určitě jí to dodá sebevědomí, což hraje při testech velmi důležitou roli,“ domnívá se pětačtyřicetiletý muž. Podobný přístup má podle Petra mnoho rodičů: „V minulosti taková možnost nebyla, proč ji tedy nevyužít a nezvýšit tím šanci na úspěch u zkoušek?“

Intenzivní výuku nepodceňují ani na církevním gymnáziu, proto zde kurzy začínají už v listopadu. „Pokud se mají žáci dobře připravit, je moudré začít včas. Často se zapomíná, že páťáci potřebují mít prostor nejenom na školu, ale také na odpočinek a hraní,“ zdůraznil Daniel Petříček, jenž stojí ve vedení instituce. Každoročně na odpolední „doučování“ chodí kolem 180 žáků. Více než polovina účastníků pošle později na gymnázium přihlášku, zbytek usiluje dostat se na jiný osmiletý obor. „Škola má dobré jméno, díky tomu je zájem také o naše přípravy na přijímací řízení,“ vysvětlil Petříček. Loni škola evidovala rekordních 262 přihlášek, do primy přijala 60 studentů.

Nouzí o uchazeče rozhodně netrpí ani gymnázium na Mikulášském náměstí. „Loni už jsme museli adepty odmítat, proto jsme tento rok navýšili počet kurzů. Chceme uspokojit poptávku,“ konstatoval ředitel Petr Mazanec. Kurzy zde startují od 5. února a rodiče za ně zaplatí 800 Kč.

Zájemce o přípravu předem eviduje i sportovní gymnázium. Jenom loni se na školu hlásilo 93 páťáků, uspěla třicítka z nich.