Střední odborné školy a gymnázia nabízejí přípravné kurzy z českého jazyka a matematiky, tedy z předmětů, ze kterých žáci musí složit přijímací zkoušky.

Zájem o kurzy v posledních letech stoupá, většina škol v Plzeňském kraji má všechny obsazené.

Ceny kurzů jsou různé. Zájemce o kurz na Masarykově gymnáziu v Plzni zaplatí 500 korun, na Gymnáziu a Střední odborné škole v Rokycanech 800 korun, na domažlickém gymnáziu 500 Kč. Na některých školách začínají kurzy už v listopadu, jinde až od února.

„Největší poptávka je dnes o přípravné kurzy pro páťáky, kteří se chtějí hlásit na osmileté gymnázium,“ říká ředitel Gymnázia Luďka Pika v Plzni Aleš Janoušek.

Ceny přípravných kurzů
(2 předměty):

∙ Plzeň: od 1000 do 1600 Kč
∙ Rokycany: 1300 Kč
∙ Tachov: 600 Kč
∙ Klatovy: od 600 do 800 Kč
∙ Domažlice: 1000 Kč

Víceletá gymnázia jsou podle něj trendem posledních pěti let. „U osmiletého typu studia jsme letos zaznamenali až sedminásobný převis počtu přihlášek na kurzy. U šestiletého a čtyřletého studia je převis „pouze“ trojnásobný,“ vysvětluje ředitel.

Jak dále dodává, cena jednoho kurzu stojí na plzeňském gymnáziu 600 Kč, za oba předměty rodič zaplatí 1000 korun. „V jedné třídě se připravuje 17 žáků, každý sedí v lavici sám, aby měl větší klid a mohl se více soustředit,“ doplňuje Janoušek.

Kurzy se vesměs konají jednou týdně. „Dcera navštěvuje kurz z matematiky jednou týdně už od listopadu a s jeho náplní je nadmíru spokojená,“ říká maminka patnáctileté Viktorie Lucie Sichingerová, jejíž dcera se hlásí na střední odbornou školu v Plzni. „Navštěvuje i přípravné kurzy na základní škole,“ dodává Sichingerová s tím, že v březnu by si dcera měla vyzkoušet i přijímací zkoušky nanečisto.

První kola přijímaček na čtyřleté maturitní obory a šestiletá a osmiletá gymnázia se budou konat v dubnu.