Na plzeňské radnici také zavlál černý prapor a primátor města Martin Baxa zašle rodině Miroslava Zikmunda osobní kondolenci.

Miroslav Zikmund
Narodil se: 14. 2. 1919 v Plzni
Zemřel: 2. 12. 2021
Kariéra: cestovatel, spisovatel, dokumentarista
Největší úspěchy: výpravy do Afriky, Jižní Ameriky, Asie a Oceánie s Jiřím Hanzelkou

„S obrovským smutkem jsme v Plzni přijali zprávu o úmrtí našeho významného rodáka Miroslava Zikmunda,“ reagoval primátor města Martin Baxa. „Miroslav Zikmund byl odvážný nejen na svých cestách, ale i v životě. Cestovatelské duo Zikmund a Hanzelka přineslo generacím Plzeňanů i Čechoslováků neuvěřitelné zážitky. Jejich cesty umožnily občanům pohled do světa, do kterého se sami podívat nemohli. Miroslav Zikmund byl také člověkem, který se stal obětí komunistického režimu. Jeho statečné postoje v roce 1968 vedly k tomu, že komunisté mu zakázali na 20 let přinášet lidem radost a poznání,“ zavzpomínal na Miroslava Zikmunda Martin Baxa, který ho v roli primátora přivítal v Plzni v lednu 2014. Tehdy slavný cestovatel navštívil své rodné město u příležitosti uvedení hry Palubní deník Hanzelky a Zikmunda. „Jsem rodilý Plzeňan, ale volbou Moravan. Šedesát let žiji ve Zlíně, ale do Plzně jezdím rád,“ prohlásil tehdy Miroslav Zikmund na plzeňské radnici.

14. února 2019 oslavil cestovatel sté narozeniny, ke kterým mu popřálo i jeho rodné město: v den výročí vyvěsilo svoji vlajku, což se děje jen při výjimečných příležitostech, a zasvětilu mu také svůj tradiční městský ples. Nesl název Po stopách legendy – 100 let Miroslava Zikmunda. Město se stalo rovněž partnerem projektu Zikmund100, tedy cestování dvou mladých mužů z Plzeňska, kteří se u příležitosti stého výročí narození Miroslava Zikmunda vydali po stopách legendární dvojice. V roce 2019 mu Plzeň zároveň věnovala dvě výstavy.

Primátor Martin Baxa osobně Miroslava Zikmunda navštívil v srpnu 2019 v jeho bydlišti ve Zlíně. „Setkání s Miroslavem Zikmundem pro mě bylo naprosto nezapomenutelné. Pan Zikmund měl neuvěřitelnou paměť, brilantní myšlení, obdivuhodnou preciznost a také byl velmi vlídný, příjemný a vtipný. Pozdravoval všechny Plzeňany. Nikdy na toto setkání nezapomenu. Čest jeho památce,“ uvedl Martin Baxa.

close Primátor Plzně na návštěvě u Miroslava Zikmunda ve Zlíně v srpnu 2019. info Zdroj: Město Plzeň zoom_in Primátor Plzně na návštěvě u Miroslava Zikmunda ve Zlíně v srpnu 2019. V Plzni je od roku 2014 jako trvalá připomínka legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda expozice v zoologické zahradě v prvním patře části Světa v podzemí. Dominantou výstavy je sto velkoformátových černobílých snímků z asijského putování, které doplňují věci cestovatelů, jako je spacák, lyže, boty, fotoaparáty. Cestovatel má ve městě i svou pamětní desku, a to na rodném domě v Úslavské ulici na Slovanech.

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka, bezesporu legendární dvojice cestovatelů si zaslouží obdiv za to, co dokázala a s čím se musela poprat. Při studiu Vysoké školy obchodní se seznámil s Jiřím Hanzelkou a začali spřádat plány.
V roce 1946 začali oba pracovat v Tatře, a zatímco na cestu kolem světa byli co do jazykových i zeměpisných znalostí dobře vybaveni, automobil, což měla být právě tatrovka, se jim od nedůvěřivého vedení dlouho sehnat nedařilo. Nakonec zabral argument, že budou při svých cestách dělat automobilce reklamu. A také ji dělali.
V letech 1947 – 1950 podnikli v kabině Tatry 87 cestu do Afriky a Jižní Ameriky, cestou vysílali pro rozhlas, fotografovali, sbírali materiál pro knihy. Druhá cesta v upravených náklaďácích Tatra 805 Zikmunda s Hanzelkou v letech 1959 – 1964 zavedla do Asie a Oceánie. Získali věhlas, který ale přestal růst v roce 1969. Miroslav Zikmund se přidal k reformním komunistům, za což dostal zákaz publikovat a z veřejného života zmizel.