Podle starosty Jana Hucla se o tomto tématu v obci mluví už řadu let a s největší pravděpodobností se jednou stane i skutečností. Rozhovorem se starostou začíná další část našeho seriálu U vás na návštěvě.

Proč si myslíte, že se Kozolupy k Plzni připojí brzy?
Naše obec leží prakticky hned vedle Plzně, sousedíme s Křimicemi a ty se neustále rozšiřují. Kdysi jsme dělali takové neoficiální referendum, průzkum jen pro nás, a asi 60 procent obyvatel by bylo pro připojení.

V čem konkrétně by to Kozolupům prospělo?
Největším naším problémem je doprava. Ležíme na hlavním tahu z Plzně na Stříbro, který je velice frekventovaný, a směrem na Rozvadov po něm jezdí ti, kterým se nechce platit dálniční poplatky. Navíc skrze nás i okolní obce jezdí nákladní automobily, které míří z karlovarské hlavní silnice na Nýřany, kde najedou na dálnici D5. Jediným řešením pro nás bude takzvaný západní okruh, plánovaný obchvat Plzně. Kdybychom byli součástí města, vyřešil by se pak i náš problém.

Co jste dosud s dopravou dělali sami?
Snažili jsme se hlavně zvýšit bezpečnost chodců, takže se v Kozolupech objevily například chráněné přechody. O moc více toho nezmůžeme.

Plzeň je pro Kozolupské důležitá i co se týče práce…
Asi dvě třetiny našich obyvatel jsou ve městě zaměstnány. Pracovní příležitosti u nás nejsou. Kdysi velké podniky, které tu působily, zanikly. Z Plzně k nám také jezdí autobus MHD.

Je podle vás něco, co by obyvatelům Kozolup vyloženě chybělo?
Snažíme se, aby se v obci všechno, co je potřebné, udrželo. Jsou tu prodejny, doprava autobusová i vlaková, mateřská i základní škola, lékař, soustředíme se i na společenský život, a to se daří hlavně díky všem našim spolkům. Obyvatelé nám přibývají, nejnověji vzniklo asi čtyřicet rodinných domků mezi námi a sousední Bdeněvsí.

A čeho se Kozolupští v budoucnu dočkají?
Protože máme všechny sítě – telefony, kanalizaci, vodovod a další – pod zemí, můžeme rekonstruovat ulice a další části. Velký dluh máme na zeleni. Pustili jsme se do parku, ten už je téměř hotový a chystáme se sázet stromy, například podél hlavní silnice. Kozolupy se tedy zazelenají. Projekty máme vypracované i na komunikace. Dělat se chystáme v ulici mezi školou a školkou, kde přibudou i autobusové zastávky, a nová komunikace povede k obytné zóně u Bdeněvsi.