Ten rada včera jednohlasně schválila. Zároveň zastupitelé nominovali náhradníka za Zarzyckého, a to zastupitele Pavla Stroleného (ANO), který byl doposud předsedou finančního výboru.

Rezignaci zdůvodnil Zarzycký tím, že se chce plně věnovat řízení krajské metropole. „Dlouhodobě jsem opakoval, že odmítám kumulaci funkcí. Z pozice primátora se chci naplno věnovat vedení města Plzně. Proto jsem se s ohledem na výsledek komunálních voleb rozhodl na funkci náměstka hejtmana rezignovat. Ani motýl nedokáže sedět na dvou kytkách zároveň,“ řekl Zarzycký.

Daniel Rajdl a Jaroslav Racek
Lékaři fakultní nemocnice v Plzni získali významná uznání

Rozdělili funkce

Kompetence, které dosud náležely Zarzyckému, si rozdělili další radní. Oblast investic a majetku má na starosti náměstek hejtmana Martin Záhoř (ANO), v jehož gesci je zároveň oblast sociálních věcí. „Novým členem rady kraje pro oblast ekonomiky byl zvolen Pavel Strolený (ANO), který dosud vykonával předsedu finančního výboru. Funkci radního bude vykonávat jako uvolněný. Na funkci předsedy finančního výboru rezignoval,“ řekla mluvčí krajského úřadu Eva Mertlová. Zarzycký byl neuvolněným náměstkem, čili měl nárok na odměnu, jakou v rozsahu stanoveném zákonem odsouhlasí zastupitelé. Dosavadní člen rady Plzeňského kraje Vladimír Kroc (ANO) byl jmenován náměstkem hejtmana. „V jeho gesci zůstává oblast školství a sportu,“ řekl hejtman Rudolf Špoták. Novým neuvolněným předsedou krajského finančního výboru je Petr Kovařík (ANO).

Rozhledna Chlum.
Rozhledna Chlum od nového roku zavře. Hledá se nový provozovatel

Primátor kolegům z krajské koalice poděkoval za spolupráci. „Přeji jim, aby zvládli v poklidu volební období. Těším se na práci na společných projektech a aktivitách. Že synergii, kterou jsme nastavili při skládání krajské koalice, přeneseme do města i obvodů a vznikne kompaktní celek, z něhož budou profitovat nejen občané Plzně, ale občané celého kraje,“ dodal.

Roman Zarzycký byl zvolen primátorem 18. října. Na funkci ve vedení Plzeňského kraje tak rezignoval měsíc poté, kdy se postavil do čela západočeské metropole.