V době dvacátého výročí sametové revoluce jsou mezi nimi zakladatelé Občanského fóra v Plzni a komunistům nepohodlní lidé pronásledovaní totalitním režimem.

První historickou pečeť ale převezme plzeňská hokejová hvězda Martin Straka. Dostane ji přímo na zimním stadionu v Plzni v neděli 25. října před zápasem Plzně se Slavií. „Martin Straka se po ukončení kariéry v NHL vrátil do Plzně nejen jako hráč a kapitán, ale také jako prezident a generální manažer plzeňského klubu,“ uvedla mluvčí magistrátu Edita Vighová. Pod jeho vedením se tým dostal do semifinále a v roce 2009 obsadil 4. místo, Straka je od léta i majoritním vlastníkem klubu HC Plzeň 1929.

Ostatním laureátům předá primátor pečetě při oslavách státních svátků 28. října a 17. listopadu. V den oslav výročí vzniku samostatného československého státu je dostanou Anna Srbová a Alena Koenigsmarková, bývalý příslušník PTP Richard Smola a lékař Marcel Hájek. Ten byl vůdčí osobností studentské stávky v roce 1989 a patřil mezi zakládající členy Občanského fóra v Plzni. Zúčastnil se šesti lékařských misí ve válečných oblastech.

Poslední letošní historické pečetě předá primátor při oslavách 20. výročí událostí 17. listopadu v Měšťanské besedě. Personální šéf Škody holding Josef Bernard byl totiž vůdčí osobností protestních listopadových akcí ve Škodovce a spolu s dalšími přivedl na náměstí Republiky několik tisíc škodováků při generální stávce 27. listopadu 1989. Pečeť tu s ním dostane i režimem pronásledovaný Richard Průcha.

Dostanou ocenění

Martin Straka, hokejista
Anna Srbová, dlouholetá pracovnice Diecézní a Městské charity
Alena Koenigsmarková, malířka pronásledovaná totalitním režimem
Richard Smola, člen Konfederace politických vězňů
Marcel Hájek, válečný lékař
Josef Bernard, personální ředitel Škody Holding
Richard Průcha, člen Konfederace politických vězňů.