„Zakladatel babyboxů Ludvík Hess je možná dobrý chovatel koní a toho by se měl držet. Ohání se stále větou: I kdyby měl box zachránit jen jedno dítě, stojí to za to. Je to nesmysl. Už ze zkušeností ze sousedního Německa víme, že počet dětí nalezených mrtvých po vybudování babyboxů vůbec neklesl. Rodičky, které zabijí své dítě ihned po porodu, jednají v afektu a děti nikam nepovezou. Nebo si vážně myslíte, že někdo stojí nad miminkem a přemýšlí, jestli ho má zabít nebo někam odnést?“ ptá se primář neonatologického oddělení Mulačovy nemocnice v Plzni Jiří Liška. Dodává, že naopak dochází pouze ke zneužívání těchto schránek a lidé se zcela beztrestně zbavují větších dětí. Babybox podle jeho názoru legalizuje trestnou činnost a navádí k porušování práv dítěte zakotvených v Úmluvě o právech dítěte.
Liška se navíc domnívá, že je jen otázkou času, kdy se v boxu objeví mrtvé dítě. „Týrané už v něm dokonce bylo. Pachateli se zřejmě nic nestane, protože o něm nikdo nic neví,“ uvádí lékař.
Druhým argumentem příznivců babyboxů jsou nepojištěné cizinky, které se do normální porodnice bojí. „To je naprostá hloupost. Cizinky bez pojištění rodíme ve fakultní nemocnici denně. Když přijde těhotná žena, nikdy ji nenecháme na ulici, peníze se řeší až později, ty nejsou v tu chvíli důležité. I když víme, že za takový porod je zřejmě neuvidíme, podle toho ale lékař nejedná,“ vysvětluje primář neonatologického oddělení FN Plzeň Jiří Dort.
Odborníci se domnívají, že veřejnost schránky pro děti podporuje z nevědomosti. „Matky mají nespočet legálních možností, jak porodit v utajení. A hlavně, co je podstatné, v Čechách neskončí žádné dítě mladší 18 let na ulici, o všechny je postaráno,“ říká ředitelka Kojeneckého ústavu s dětským domovem v Plzni Jana Tytlová. Uvádí zároveň, že je zajímavé, že na slavnostní otevření babyboxu v Klatovech není pozvána, ani se nebral v potaz její nesouhlas s ním, ačkoli právě v kojeneckém ústavu v Plzni děti odložené do schránky skončí.
Hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová babyboxům také nefandí, zakazovat jej ale nebude. Podle informací Deníku by se měla slavnostního zahájení provozu klatovského babyboxu zúčastnit. Její vyjádření se nepodařilo získat, asistentka Deník odkázala na webové stránky Plzeňského kraje.
„To se mi ani nechce věřit. Svou účastí na otveření babyoxu dává vlastně najevo svůj souhlas s provozem tohoto zařízení a tedy legalizací trestné činnosti. To by kraj jako orgán státní správy rozhodně neměl,“ míní Liška.
Souhlasí i primář Dort. „Víme přitom, a hejtmanka se tak vyjadřuje i na krajských stránkách, že se zaváděním boxů nesouhlasí. Podle mě jedná rozporuplně,“ říká lékař.
Účastníci ankety Deníku by ale babybox rozhodně podpořili, v době vzniku článku pro něj hlasovalo 70 z nich, pouhé dva hlasy byly proti a dva hlasující mají z boxů smíšené pocity.
Hess, ředitel Nadačního fondu Statim a zakladatel babyboxů, uvádí, že nemůže tvrdit, že by nebýt babyboxů, byly všechny děti v nich doposud umístěné, naživu. „Nemohu ani tvrdit, že by zemřely, je ale lepší mít zde další možnost, jak tomu zabránit,“ hájí schránky Hess. Doposud bylo do babyboxů v České republice umístěno 17 dětí. Poslední v Praze Hloubětíně, dítě bylo již asi 11měsíční, dobře živené a čisté. „Takové dítě nebylo v ohrožení života, matka jej mohla dát normálně k adopci,“ míní Tytlová.