Loni se ve městě vybralo za automaty kolem 60 milionů korun. Ty šly přímo jednotlivým obvodům. Letos se předpokládají větší příjmy. Po změně daňového systému však finanční úřady posílají peníze přímo magistrátu. Protože obvody na peníze z hazardu spoléhají, radnice vezme miliony korun ze svého a obvodům výnosy předplatí. „Ty tak mohou realizovat svoje projekty a nemusejí dlouho čekat," řekl náměstek primátora pro ekonomiku Martin Zrzavecký (ČSSD).

Po změně legislativy zůstávají přímými příjmy obvodů z hazardu jen správní poplatky. Místní poplatky, odvody na veřejně prospěšné účely a odvod na státní dozor byly zrušeny, nahradil je nový odvod z loterií a jiných podobných her, který přichází na magistrát. Obvody si letos naplánovaly v rozpočtech příjem z hazardu podobný jako loni.

Kvůli změně systému zpoplatňování hazardu ministerstvo financí předpokládá letos v Plzni podstatně vyšší sumu, a to až 160 milionů, uvedl Zrzavecký. „Upřímně, ministerstvo financí je z našeho pohledu příliš optimistické, realisticky my to vidíme mezi 80 a 90 miliony korun, které by mohly natéct do městské kasy," konstatoval. Za první čtvrtletí ale zatím přišly od finančních úřadů na magistrát jen čtyři miliony korun.

Pokud bude peněz za hazard více než loni, slíbil Zrzavecký zhruba v říjnu situaci znovu zhodnotit a přebytky dát městským obvodům.
Plzeň letos přijala novou vyhlášku, podle níž do začátku roku 2015 zmizí z města 70 procent heren. Jejich počet klesne ze současných 297 na 81.
Bez automatů v budoucnu budou velké městské obvody Slovany, Lochotín a Doubravka, herny zůstanou hlavně v centru města, rovněž na Borech a ve Skvrňanech, tedy ve třetím obvodu.