Seznam povinností, jež musejí ředitelé mateřských škol splnit, aby mohli přijmout dvouleté děti, je však ještě širší. Některá zařízení v kraji už se na změnu, která nastane v roce 2020, připravují.

Hned dvě třídy speciálně pro dvouleté otevřeli minulý rok v Plzni na doubravecké 64. MŠ. „Péče o batolata se v lecčems odlišuje. Mluvili jsme s rodiči o tom, jak mají své potomky připravit, aby si děti postupně zvykly,“ řekla ředitelka Světlana Cozlová. Ona sama se domnívá, že pro dvouleté je vhodnější domácí prostředí. „Málokteré dítě je v tomto období dostatečně sociálně zralé. Jestliže neexistuje zásadní důvod, nesouhlasím s tak brzkou socializací dětí,“ zdůraznila. Doplnila, že hlavním důvodem předčasného nástupu dvouletých do školky je, že matka či otec se musí vrátit do práce.

Novinka s sebou nese řadu přísnějších pravidel. „Musíme splňovat hygienické podmínky, do nichž se řadí třeba výška toalet a umyvadel. Kvůli vyšší bezpečnosti bylo potřeba jinak vybavit místnosti, pořídit pomůcky a hračky,“ vyjmenovala.

Podstatné je především zajištění chůvy, jež doplňuje práci učitelek. Do shánění ženy starající se o dvouleté se pustili nejen ve zmiňované 64. MŠ, ale také v 57. mateřince v Lobzích. „Tento systém se nám osvědčil. Děti jsou perfektní,“ pochvalovala si ředitelka Jiřina Tupá. Loni v září tady otevřeli jednu třídu. Zdá se, že stejně tomu bude i letos.

Poptávku zaznamenávají též na skvrňanské 70. MŠ. „Už minulý rok jsme měli v každé třídě alespoň jedno batole. Teď se o ně chceme starat odděleně. Měli bychom se pro třetí plzeňský obvod stát spádovou školkou,“ ozřejmila Eva Zennerová, jež zařízení vede.

Zkušenosti s přijímáním dvouletých mají též v domažlickém Sluníčku, což dříve byly jesle. Město navíc plánuje reorganizace sítě stávajících školek, v rámci níž vyřeší i otázku péče o mladší děti.

Jasno budou mít příští týden v Rokycanech, kde se konají zápisy do mateřinek. „Pokud v nich zbude místo pro dvouleté a ty budou soběstačné, pak je přijmeme,“ sdělil 1. místostarosta obce Tomáš Rada. Podobná situace panuje rovněž v Tachově. Výjimkou jsou pouze jesle fungující pod MŠ Sadová.

Naopak s nedostatečnou kapacitou zatím bojují klatovské školky, a proto dvouleté děti v současnosti nepřijímají.