close Pro nejbližší dny platí výstraha před povodňovými jevy. info Zdroj: ČHMÚ zoom_in Pro nejbližší dny platí výstraha před povodňovými jevy. Výstraha před srážkami bude platit od pátečního odpoledne. „Až do nedělního rána se budou hlavně v západních částech ČR vyskytovat vydatné srážky s úhrny 30 až 60 mm, lokálně až 80 mm,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav na Facebooku.

Výstraha před povodněmi platí s nízkým stupněm nebezpečí pro celé západní Čechy s výjimkou Sušicka a Horažďovicka, od pátečního večera pak s vysokým stupněm nebezpečí pro celý Karlovarský kraj, Domažlicko, Tachovsko a část Plzeňska. „Vzhledem k silnému nasycení půdy v těchto oblastech budou toky reagovat na vydatné srážky výraznými vzestupy hladin s dosažením povodňové aktivity, především v oblastech odvodňujících Šumavu, Český les a Krušné hory,“ předpovídají meteorologové.

Ve čtvrtek odpoledne je aktuálně první povodňový stupeň vyhlášen na několika místech v povodí Mže a na Berounce. „Od pátečních večerních hodin předpokládáme dosažení druhého stupně povodňové aktivity. Doporučujeme sledovat aktuální situaci na tocích a aktuální znění výstrahy,“ upozornili meteorologové, kteří varují, že během soboty může dojít k dalším prudkým vzestupům hladin s možností překročení i třetího stupně.

Na počasí posledních dní, které minulý týden způsobilo například bleskovou povodeň v Blížejově na Domažlicku i na dalších místech kraji, reagují i vodohospodáři. Ti už několik dní upouštějí přehrady, aby v nich měli rezervu pro vodu z dešťů, které se očekávají v nejbližších dnech.

Právě na Domažlicku po posledních zkušenostech věnují výstraze meteorologů zvýšenou pozornost. „Upozorňujeme občany nejen v zátopových oblastech podél Zubřiny a na jejích přítocích, aby byli připraveni na možné komplikace, které by povodeň či záplavy mohly přinést. Jsou předpovídány hojné srážky a půda je už teď vydatně nasycená vodou," varoval v souladu s meteorology domažlický starosta Stanislav Antoš. „Pracovníci odboru životního prostředí a Domažlických městských lesů kontrolují protipovodňové nádrže a rybníky, ty mají, tam kde je to vhodné, sníženou hladinu, aby se jejich retenční schopnost zvýšila," dodal starosta.