Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příchovice se hodně rozrostou

Příchovice - Tentokrát jsme se na návštěvu vydali do jihoplzeňských Příchovic. Obec s 1025 obyvateli v sousedství Přeštic je mimojiné známá i letními technopArty a podobnými akcemi. Co se tady jinak děje a jaké jsou výhledy do budoucna? Zeptali jsme se starosty Příchovic Karla Šaška.

26.1.2010
SDÍLEJ:

Karel ŠašekFoto: DENÍK/Šárka Meissnerová

Jak myslíte, že obyvatelé Příchovic vnímají zdejší život?
Mám zato, že Příchovice a přidružené obce Kucíny i Zálesí splňují požadavky většiny svých obyvatel na kvalitu života. Ať už rozmanitými možnostmi trávení volného času zapojením do aktivit ve sportovních oddílech, v Junáku, v SDH, billiar klubu či v myslivecké společnosti, nebo provozováním cykloturistiky. Máme tu i značenou vycházkovou cestu, která vede pěší turisty po památkách v Příchovicích a jejich okolí. Zastupitelstvo obce dbá dlouhodobě o to, aby spolky či kluby měly kde svoje aktivity provozovat. Jsou pro ně k dispozici nadstandardní zařízení ve všech obcích.

To je ta dobrá stránka zdejšího života. Je i nějaká špatná? Co třeba hluk při letních technoparty…
Na druhou stranu, aby nebylo všechno jen pěkné, máme i problémy. Zejména bývalé koupaliště Ostrov s jeho pověstnými technoparty a podobnými projevy, jejichž účastníci s požehnáním majitele zásobují zdraví nebezpečným kraválem široké okolí, znečišťují přilehlé soukromé pozemky a posílají Úhlavou svoje exkrementy do plzeňské vodárny.

Můžete s tím něco dělat?
Těžko. Je to v soukromých rukou.

Když takto posílají pozdravy řekou do Plzně, nemají místní obyvatelé strach ze znečištění zdejší vody?
Odpadní vody obce jsou čištěny za přísného dohledu vodohospodářů a hygieniků a čistička odpadních vod (ČOV) bude v případě získání dotace nákladem 6,5 milionu korun rekonstruována, aby mohlo být připojeno dalších 34 rodinných domů z nové zástavby. Obce Příchovice a Zálesí zásobují svoje vodovodní sítě z podzemních zdrojů. V Příchovicích se udělal další vrt, do poloviny roku bude připojen a zajistí dostatek pitné vody do budoucna.

Zmínil jste novou zástavbu. Znamená to tedy, že se bude obec významně rozrůstat?
Ano. Po těch zmíněných 34 domcích bude developerská firma ve výstavbě pokračovat a celkem by tu mělo vyrůst přes devadesát domků, takže skoro ještě jedna vesnice.

Co dalšího se tady plánuje?
Limitujícím faktorem investic jsou samozřejmě peníze. Těžce se dávají dohromady i na opravdu potřebné věci. Brzdou je narůstající byrokracie státní správy. Kromě opravy ČOV chceme jako obec udělat úpravy mokřadu. Chtěli bychom z něj vytvořit tři tůně. Vyjednáváme podporu, ale je to složité. Žádost se přeposílá přes několik míst, na kterých je ji potřeba schválit. Jde to až do Bruselu. Jinak pokračujeme ve výsadbě lesa na Ticholovci, který je z poloviny vybraný. Aby nepřišel vniveč, tak jsme jej koupili a snažíme se o jeho obnovu.

A co už máte úspěšně za sebou?
Loni jsme uvedli do provozu dvě nové zastávky. Původní byly na nevhodném místě, které nevyhovovalo ani z hlediska bezpečnosti. Také jsme upravili náves. Dohromady to stálo přes milion korun. Také jsme dělali kanalizaci a protahovaly se vodovodní řady ve dvou ulicích.

Autor: Šárka Meissnerová

26.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu
2

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Policie kontroluje kotoučky z tachografu. Ilustrační foto.

Šoféři nedodržují přestávky

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení