„Je to hrůza, jsme uprostřed vsi, máme úplně zatopený sklep. Přišlo to dvakrát, vždy to trvalo asi pět minut. Nedokážu si to vůbec vysvětlit,“ popsala Antonie Šedivá, obyvatelka ohroženého domu.

O moc lépe nedopadl ani Miroslav Myška z Pakoslavi. „Ve sklepě jsem byl po krk ve vodě. Jak to šlo ve dvou vlnách, urazilo mi to na baráku kus zdi. Je to tragédie,“ svěřil se.

Na místo ve čtrtek dorazili i plzeňští profesionální hasiči a dobrovolníci z Úněšova, Pernarce a Křelovic. Ihned začali odčerpávat zatopené sklepy a studny.

Velitel Sboru dobrovolných hasičů Křelovice, Miroslav Jůza, vysvětlil, že těsně před tím, než přišla voda, lidé v obci akorát odklidili škody po úterním přívalovém dešti. „Bylo to neuvěřitelně rychlé. Ta druhá vlna byla dílem zkázy,“ pronesl Jůza.

V Pakoslavi evakuovali kromě rodiny Šedivých i jednu seniorku. „Museli jsme přijmout předběžná bezpečnostní opatření a paní jsme odvezli k příbuzným do Křelovic. Je to zde mnohem horší než v úterý. Musíme se jen modlit, aby dál takhle nepršelo,“ zdůraznil Jindřich Hausner, starosta křelovických hasičů.

Alžběta Škardová, které v úterý voda vyplavila na dvůr uhlí, hovořila o tom, že proud vody jí šel ve čtvrtek pět centimetrů pod okny. „Mám podmáčený dům, sklep už mám odčerpaný, ale je plný bahna. Když spláchnu záchod, místo vody mi teče bahno,“ postěžovala si.

Dle všech obyvatel obce patří hasičům veliký dík. „Hasiči tady byli včas, ihned se pustili do práce a skutečně pomohli. Patří jim za to naše poděkování,“ zakončila Šedivá.