Škody se alespoň částečně snažili odstranit místní lidé. „Předevčírem jsme byli od půl sedmé do devíti na rybníku a odtraňovali jsme naplavené dřevo z přepadu a stavidla,“ popsal Pavel Brož mladší z Buče. „Jednu chvíli se zdálo, že hráz tlak vody nevydrží, to jsme měli opravdu strach,“ informoval Stanislav Stoček ze Služetína.

Vše nahlásil revírník Pavel Brož starší Lesní správě Toužim, která rybník spravuje. Ta ve čtvrtek přijela na místo sečíst škody. „Do rybníka se dostalo 2500 kubíků zeminy. Odstranění všech škod bude stát minimálně půl milionu korun,“ pronesl Roman Mašek z Lesní správy Toužim.

Jak se nyní bude postupovat? „Nádrž se musí celá vypustit, vytáhne se bahno a ještě je třeba opravit hráz a přítok. Tyto opravy plánujeme zhruba na listopad a prosinec, vše záleží na pěnězích,“ doplnil Mašek.

Lesy České republiky mají na povodňové škody vyčleněné zvláštní peníze. Lesní správa Toužim bude teď dle Maška o tyto peníze žádat.

Bučinský revírník uvedl, že do budoucna by se určitě mělo počítat s nějakými protierozními opatřeními. „Dříve byly všude na polích remízky nebo meze a k tomuto nedocházelo. Když tam teď nic není, snadno se sesune půda do údolí. Nad tím bychom se měli zamyslet,“ podotkl Brož.

Kromě zničeného rybníka, zasáhly nánosy bahna i místní komunikaci ze Služetína do Buče, která pak byla téměř neprůjezdná. Ve středu a ve čtvrtek odklízeli cestu pracovníci Úněšovského statku a pracovníci Správy a údržby silnic Kralovice.