Premiéra Manon je v sobotu 18. listopadu na programu Velkého divadla. Inscenace má i jiné 'poprvé'. Je totiž celovečerním baletním debutem choreografa, režiséra a autora libreta Filipa Veverky, který v Plzni před lety začínal svou kariéru baletního sólisty. „S dramatickým příběhem Manon jsem strávil rok a mohu prohlásit, že jsem ji dodnes pořádně nepochopil,“ tvrdí s úsměvem před premiérou Filip Veverka. Jedna z představitelek titulní role, kterou je nová členka baletu Carolina Cortesi z Itálie, o Manon říká: „Původní příběh je vyprávěn očima Des Grieux, který Manon vnímá jako čistou dívku a je jí unešen. Manon však čistou duší není. Má ráda pozlátko, je chytrá a snaží se pomocí mužů proniknout na vyšší příčku společenského žebříčku.“ Roli Manon bude Carolina Cortesi alternovat s Jarmilou Hruškociovou a Hyejun Park. Roli rytíře Des Grieux nastudovali Joshua Lee a dva nováčci souboru: Gaëtan Pires a Karel Audy.

Tančí se na hudbu ruského skladatele Alexandra Glazunova, která je podle Filipa Veverky dramatická a dobře se hodí do dějového baletu. Kostýmy jsou dílem Romana Šolce, scénu vytvořil Radek Honc ve spolupráci s vedoucím výroby dekorací DJKT Martinem Višňovským.

Postavu Manon stvořil ve své novele francouzský spisovatel Antoine François Prévost v první polovině 18. století.

Sobotní premiéra baletu Manon, na níž je volných ještě několik posledních vstupenek, je součástí projektu Noc divadel. Reprízy se ve Velkém divadle uskuteční 25. listopadu a 26. prosince.