Až do roku 1944 ležely Čechy hluboko v německém týlu, na hranici doletu bombardérů z Anglie, ale zvyšující se úroveň techniky a zejména obsazení letišť v jižní Itálii umožnilo Spojencům dosáhnout na cíle v Čechách. Prvořadými cíli byla Škodovka v Plzni a STW (závod na výrobu syntetického benzinu, později Chemopetrol) u Mostu. Na podzim 1944 útoky vrcholily, dne 16. října 1944 se nad severním Plzeňskem odehrál rozsáhlý letecký souboj mezi americkými a německými stíhači s jednoznačným výsledkem. Němci ztratili kolem 22 letadel, Američané ani jediné.

Osudný den

Až do 19. listopadu 1944 vše nasvědčovalo tomu, že americké bombardéry směřují z jižní Itálie přes Alpy k náletu na Most či Plzeň. Na německých základnách byl vyhlášen poplach. Útok na bombardéry měla vést II. Sturm-gruppe/ Jagdgeschwader 4, jedna ze tří jednotek Luftwaffe určená výhradně k boji s bombardéry, a proto vyzbrojená focke-wulfy speciální opancéřované verze Fw 190A-8/R2. Letci odstartovali těsně před polednem ze základny Welzow u Cottbusu. K obraně před americkými stíhači se k nim připojily obratné Messerschmitty Bf 109 od III. a IV. Gruppe ze sousední základny Alteno, respektive Finsterwalde.

Bojový úkol zněl: „Letět na jih, směr Praha!" Američané však proti očekávání nepokračovali nad Čechami a zaměřili se na cíle v Rakousku. Svaz 500 bombardérů napadl rafinérie v okolí Vídně, leteckou továrnu ve Vídeňském Novém Městě, Linec a Hörsching.

Stovka německých stíhačů čekala mezi Prahou a Plzní marně. Zhoršovalo se počasí a docházelo palivo, když hlídkující piloti obdrželi překvapivý rozkaz nevracet se na domovskou základnu, ale přeletět na nové letiště. Velitel 8. Staffel, jedné z letek II. Gruppe, Oblt. Hans-Martin Markhoff, na neúspěšný 19. listopad vzpomíná: „Když jsme nad Plzní dosáhli bojové výšky, obdrželi jsme rádiem rozkaz přece jen přeletět do naší ‚nové stanice'. Radiové spojení bylo tak špatné, že pouze polovina z nás rozuměla. Tak se stalo, že 5. Staffel a štábní roj letěly do Bingen, 6. a 8. se vrátila do Welzow a 7.Staffel přistála ve Für-stenfeldbruck."

Nešťastný rozkaz

Zmatený rozkaz, vedený snahou ušetřit vzácné palivo, měl pro piloty fatální následky. Na okraji Loun, zřejmě při pokusu o přistání do pole, se o zdivo kasárenského dvora rozbil Messerschmitt Bf 109G „černá 7". Jeho pilot, jedenadvacetiletý Obgefr. Hans Kestner zahynul. Nedaleko, na poli u obce Zeměchy, přistál druhý messerschmitt a na polním letišti u Terezína pro nedostatek paliva skupina sedmi stíhaček od III. a IV./JG 4, mezi které se ještě připletl jeden Bf 109 od JG 300. Další stíhačka se zřítila u Zavidova na Rakovnicku. Její pilot vyskočil na padáku a s lehkým zraněním byl odvezen do nemocnice Rakovník.

Spadly tři

Mezi opancéřovanými focke-wulfy od II. Gruppe zmiňují dokumenty pouze ztrátu dvou letců. V „modré 12" zahynul u Drážďan Uffz. Günther Brühl a s „modrou 10" se zřítil u obce Slemeno ve východních Čechách Uffz. Helmut Imle. Jak však naznačuje nález u Kožlan, musela II.Gruppe pohřešovat ještě jeden focke-wulf.

Detaily poskytuje pouze hlášení velitele četnické stanice v Kožlanech, vrchního strážmistra Beka, který uvádí, že v 12:45 hodin se do Vožehova rybníka zřítilo německé letadlo značky FW 190 „žlutá 5". V rybníce bylo právě málo vody a letadlo se zcela roztříštilo, hořelo a kráter po něm se ihned zalil vodou. Pouze křídla a munice zůstaly ležet na břehu.

Josef Sobotka z Kožlan vypověděl, že slyšel dva silné a jeden slabší výbuch a poté začalo letadlo hořet. Pilot Uffz. Günther Wahl před zřícením vyskočil a s padákem přistál blízko Břežan se škrábancem v obličeji. Zatelefonoval na základnu do Welzow a odcestoval zpět.

Další podrobnosti přináší Doplněk k vlastivědnému deníku Břežany: „19. listopadu 1944 ve 13.00 hod přelétla obec nepřátelská letadla. Jeden německý stíhací letec byl nucen se padákem zachránit, když jeho letoun byl poškozen. Pilot spadl do polí k Čisté. Odveden byl na obecní úřad naší obce a na motocyklu dopraven na četnickou stanici v Čisté. Hořící letadlo se zřítilo do prázdného rybníka u Vožehova mlýna a zabořilo se do bahna."

Co řekl výzkum

Konečné potvrzení přinesl náš výzkum. Po odstranění vrstvy bahna se ve štěrkovém podloží vyrýsoval kráter, který vydal část křídla včetně podvozkové nohy s pneumatikou Continental, 20mm kanon MG 151 i 30mm MK 108 jednoznačně ukazující na speciál Fw 190A-8/R2 od II. Sturmgruppe. Dále byl nalezen roztříštěný hvězdicový motor BMW 801, reduktor a jeden list třílisté vrtule. Vzácné byly nálezy drobných částí pilotní kabiny, pancéřové sedačky nebo přístrojového vybavení.

Bezesporu výjimečná událost pro region je však jen střípkem ve studiu bitev, kterých se nad Evropou každý válečný den účastnily tisíce letadel. Vždyť jen za listopad 1944 pohřešovala stíhací obrana Německa 250 pilotů a odepsala přes 1500 stíhaček.

Pilotův konec

Doplňme na závěr, že letec Günther Wahl se narodil 12. dubna 1924 v Backnangu, v roce 1939 se jeho rodina přestěhovala do Tuttlingenu. 1. července 1943 nastoupil devatenáctiletý Günther k pilotnímu výcviku u Luftwaffe. 26. ledna 1945 s novou „žlutou 5" smrtelně havaroval ve sněhové bouři na okraji základny Grossenhain. Pochován je na vojenském hřbitově v Tuttlingenu.

připravil Jan Vladař