Závod je známý jako speciální a jeho hlavní část se odehrává za tmy, kdy se v titulu soutěže zmíněná statečná psí srdce mohou projevit naplno.

„Soutěž začíná za světla, kdy lidé střílejí ze vzduchovky a hází granátem a psy přitom mají odložené vedle sebe. Hodnotí se střelba, hod i to, jak se choval pes. Poté přijde na řadu večerní část. Za tmy musí psi nejprve zadržet figuranta mezi hořícími loučemi, poté musí v lese do určitého časového limitu najít dalšího figuranta a začít u něho štěkat. nesmí ho kousnout. Při třetí disciplíně jdou pán se psem lesní cestou, kde na ně vyskočí poslední figurant. Pes musí zareagovat, ihned ho napadnout, a na povel jej pustit. Následuje takzvané hladké zadržení pachatele,“ popsala závod Andrea Kaslová, hlavní výcvikář pořádajícího Kynologického klubu Blovice.

Při plnění úkolů byli nejčastěji k vidění němečtí a belgičtí ovčáci. „Závod je určen víceméně služebním plemenům, ale může sem samozřejmě přijít kdokoliv. Jedná se hlavně o větší psy, se kterými přijeli lidé od vězeňské služby, od policie i ti, kteří se zkrátka zajímají o sportovní kynologii“ pokračovala Kaslová a dodala, že blovické kynology těší, že jejich závod, jenž se letos konal už jedenáctým rokem, má už dobré jméno a navštěvují jej příznivci z celé republiky.