„My jsme jeli vloni, přesně stejnou trasou a touhle dobou. Když jsem teď viděla ty záběry, doslova jsem se rozklepala. Strašné,“ přiznává Jaroslava Květoňová. Moderní a elegantní lodí postavenou v roce 2006 byli jako pasažéři nadšení. „Měla všechno, co si dokážete představit. Komfortní kajuty, čtyři bazény, vířivky, fitness centrum, saunu, tobogán, pět restaurací, 13 barů, kasino, třípatrové divadlo, diskotéku, nákupní centrum, nevíme co ještě,“ vypočítávají oba. Sami měli kajutu s okýnkem kousek nad hladinou na straně, na kterou se loď naklonila. „Byli bychom první pod vodou,“ konstatuje suše Kasalický. Vzápětí ale dodává: „I když asi ne, protože my jsme chodili večer tančit,“ usměje se. Ale jen na chvilku.

Na 17patrové lodi (z toho tři technická) absolvovali hned po nalodění školení s instrukcemi, jak se chovat v případě nehody. „Cvičně spustili poplašný signál a měli jsme se přesunout po skupinkách asi padesáti lidí vždy na určené shromaždiště. Ta byla vždycky v místech nad záchrannými čluny. Každý si měl vzít z kajuty svou záchrannou vestu,“ popisuje Jaroslava Květoňová. I když tehdy probíhalo vše v klidu, stejně si prý neumí představit, jak by se asi z 15 metrů nad hladinou dostávala do člunu. „Nevím, nebylo mi z toho dobře, ale tehdy jsem o tom nepřemýšlela,“ dodává.

Ve tmě a v panice, která nastala po nárazu lodi, musela být evakuace náročná psychicky i fyzicky. Na dotaz, zda se tehdy setkali s kapitánem lodi, oba odpovídají, že se po něm nesháněli. „Důstojníky v bílých uniformách jsme občas vídali, třeba u jídla,“ podotkla Květoňová.

Plzeňanka také vzpomíná, jak jí při instruktážním bezpečnostním cvičení tehdy připadalo všechno až komické. „Znáte to třeba z letadla. Letuška předvádí s přehnanými gesty, jak použít vestu a tak. Skoro nikdo tomu nevěnuje patřičnou pozornost,“ vysvětluje.

Na výlet luxusní lodí po Středozemním moři, kdy zastavili v Barceloně, Casablance, na Tenerife, Madeiře, v Malaze a vrátili se zpět do Itálie, vzpomínají oba Plzeňané i po roce jako na výjimečný zážitek. „Na lodi měl dokonce koncert Karel Gott, přistupoval na Tenerife. I když on nebyl důvodem, proč jsme si cestu koupili, zažili jsme jeho fanynky, které z něj úplně šílely,“ vzpomíná Jaroslava Květoňová.

Na lodi obsazené převážně Němci, Francouzi a lidmi mnoha dalších národností byly například dvě Kanaďanky původně ze Slovenska, které českého slavíka doslova zbožňovaly.

„Vezly mu třeba malý smoking pro jeho vnuka,“ usmívá se Jaroslava Květoňová s tím, že fanynkám bylo skoro jedno, co vidí a kudy loď pluje, a šlo jim hlavně o zpěváka, kterého zahrnovaly neuvěřitelnou přízní.