„Je to deset policistů ze služby dopravní policie a osmdesát příslušníků pořádkové policie,“ řekla mluvčí krajské policie Martina Kohoutová. Jak uvedla, policisté z Plzeňska s sebou do Prahy nevezou žádné speciální vybavení. Dokonce i příslušníci pořádkové policie, které jsme zvyklí vídat spíše jako takzvané těžkooděnce, budou při návštěvě nejmocnějších prezidentů planety pracovat v běžných uniformách.

Kde a co přesně budou policisté ze západu Čech hlídat, zatím není jisté. „Do výkonu budou rozděleni až podle aktuálních informací. Rozhodovat se o tom bude na poradách vedení,“ informovala mluvčí Policejního prezidia ČR Veronika Benediktová.

Podle informací Deníku ale je možné, že policisté z našeho regionu budou při bezpečnostním opatření pracovat přímo v centru dění, tedy v okolí Pražského hradu. Oficiálně ale tuto informaci zatím nikdo nepotvrdil. V každém případě si ale mohou strážci zákona z Plzeňského kraje připsat účast na policejní akci, která je svým rozsahem v České republice mimořádná.

V době od středy 7. dubna do pátku 9. dubna má kvůli podpisu odzbrojovací smlouvy na území hlavního města Prahy zasahovat v celkovém součtu na pět tisíc policistů. Kromě areálu Pražského hradu se zvýšená bezpečnostní opatření týkají zejména okolí zahraničních velvyslanectví, pražských hotelů Hilton, Four Seasons, Intercontinental, Crown Plaza či Savoy a pozemních komunikací, po kterých budou projíždět kolony s chráněnými osobami.

Plzeňská stopa nebude zřejmě chybět ani na jídelním stole státníků. „Prezidentská kancelář avizovala, že servírovat se budou české pokrmy a nápoje. Dá se proto předpokládat, že se bude podávat náš sekt,“ uvedl marketingový ředitel Bohemia Sektu Starý Plzenec Martin Fousek. Státníci by prý také mohli ochutnat speciální víno s názvem Pražský hrad, které firma vyrobila z hroznů sklizených právě pod hradem. Při loňské Obamově návštěvě pil americký prezident i pivo Pilsner Urquell. „Oběd by i tentokrát mohl zapít naším pivem,“ myslí si mluvčí Plzeňského Prazdroje Jiří Mareček.