Prezidentský vlak, který brázdí Českou a Slovenskou republiku na počest 100. výročí založení společného státu, je v Plzni. V pátek 10. srpna bude pokračovat do Plas.

Vlak, který vypravily České dráhy se Železnicemi Slovenské republiky, je složen z vozů, kterými se vozili čeští a slovenští prezidenti. Vévodí mu salonní vůz T. G. Masaryka z roku 1930 a také salonní vůz Františka Ferdinanda d‘Este z roku 1909.

„S vozy jsou spojeny významné události. Například v květnu 1945 se vozem Aza 1-0080 vracel do Prahy prezident Beneš s chotí,“ uvedl ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

A jaký je Masarykův salonní vagon? Výjimečný. Má dvojitá okna zasazená do bronzových rámů, která zabezpečovala prezidentovi klid. Nezávislé teplovodní vytápění nebo elektrický ohřev vody zase nevídaný komfort. Stěny jsou obloženy australskou třešní, římsy, řezby a nábytek zdobí leštěná pařená hruška. Masaryk vůz poprvé použil 17. března 1930, kdy odjel se synem Janem a dcerou Alicí do Francie. A naposledy ho vezl 21. září 1937 jako součást smutečního vlaku převážejícího Masarykovy ostatky z Prahy do Lán.

Nepořádek a přetékající popelnice v Plzni na Husově náměstí, kde jsou i nemovitosti vlastněné městem. Majitelé nemovitostí tu mají povinnost sklízet popelnice do domů
Bude radnice pokutovat za popelnice na ulici i sama sebe?