Letošní pozvánky na hradní ceremoniál udělování státních vyznamenání prezidentem dne 28. října ještě nedorazily. Některé osobnosti z kraje, většinou poslanci, senátoři nebo rektoři vysokých škol už připouštějí, že nepojedou.

„Našeho státu si vážím. Vážím si i názoru těch, kteří současnou hlavu státu zvolili. Ale již ne tak způsobu, jakým svoji funkci vykonává,“ uvedl plzeňský senátor a starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS). Nepojede ani poslanec Parlamentu ČR a náměstek primátora Plzně Martin Baxa (ODS). „Pozvánku na Hrad dostanu jako poslanec, který je zvoleny za Plzeňský kraj a tedy i za Plzeň. 28. října vyvrcholí v Plzni celoroční projekt Kde domov můj, který připomíná 100 let vzniku republiky a kořeny naší svobody a demokracie. Na tom projektu jsem se podílel a určitě tento den chci strávit s Plzeňáky, než být na Zemanově slavnosti,“ naznačil Baxa svůj postoj k současnému prezidentovi.

Diplomatickou odpověď, v níž neřekla, zda pojede, či ne, poslala senátorka za Rokycansko a lékařka Milada Emmerová (ČSSD). „Zatím pozvánku nemám, důvodů může být víc. Probíhá předvolební kampaň, které se věnuji a asi vše neuhlídám,“ uvedla Emmerová.  Senátor Václav Chaloupek (OPAT) řekl, že chlebíčky si koupí sám a nepotřebuje kvůli nim jezdit za Zemanem. „Letos zatím pozvání nemám, minule jsem dostal pozvánku jen na závěrečný banket, ne na samotné předávání vyznamenání. Bylo nám doporučeno počkat v předsálí,“ upřesnil Chaloupek.

Poslanec za KSČM Jiří Valenta naopak pojede. Tvrdí, že ve velké části věcí, které prezident Zeman dělá, s ním souhlasí. „Nedostatky nepřevyšují pozitiva. Má své mouchy, ale je to pragmatik a bojkot akce na Hradě 28. října je nepřípustný,“ prohlásil Valenta.

Rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček poznamenal, že zatím je předčasné účast či neúčast řešit. „Odmítl jsem, když nebyli pozváni všichni rektoři vysokých škol. Jak to bude letos, zatím nevím,“ řekl Holeček.