Václavu Herianovi je 102 let a rozhodně patří k nejstarším obyvatelům kraje, kteří letos volí prezidenta. Zároveň je ale také jedním ze stovek lidí, za nimiž musí volební komise přijít do nemocnice.

Václav Herian bude zítra hlasovat ve Stodské nemocnici. „Když můžu, tak se voleb vždy účastním. Volil jsem i v prvním kole, ale neřeknu, koho. A pro druhé kolo ještě nejsem rozhodnutý,“ svěřil se sestřičkami oblíbený pacient, který vlastně zažil všechny prezidenty. Tomáš Garrique Masaryk, Václav Havel a Ludvík Svoboda byli jeho nejoblíbenější.

Na takzvaný zvláštní seznam voličů se ve Stodě nechalo zapsat 25 lidí, ve všech šesti krajských nemocnicích (kromě Stoda ještě Klatovy, Domažlice, Horažďovice, Rokycany a Svatá Anna) jich je dohromady 140. Nejvíce lidí odvolí v Horažďovicích, kde včera měli na seznamu padesát pacientů. „Tito pacienti zpravidla vědí, že budou hospitalizováni i během pátku a soboty,“ vysvětlil mluvčí společnosti Nemocnice Plzeňského kraje Jiří Kokoška.

Ve Fakultní nemocnici Plzeň se Miloše Zemana nebo Jiřího Drahoše chystá podpořit více voličů než ve všech krajských dohromady. „V tuto chvíli to je 220 pacientů, ale bude jich mnohem více. Pacientů neustále přibývá,“ řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Nejstarším voličem ve fakultní nemocnici bude nejspíš 95letá žena. „Volit bude i několik maminek v porodnici a také ty, které jsou se svými dětmi na neonatologickém oddělení,“ dodala mluvčí s tím, že zájem o druhé kolo prezidentské volby je už teď větší než o kolo předchozí.

Pokud jde o voliče, kteří nebudou hlasovat doma, padl v kraji i jeden rekord. Plzeňský magistrát totiž pro druhé kolo prezidentské volby vydal 3200 voličských průkazů, to je o 1300 průkazů více než pro první kolo a pro Plzeň jde o historicky nejvyšší číslo.