V západočeské metropoli jim dělal společnost hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann s manželkou Monikou a plzeňský primátor Pavel Rödl s manželkou Ivanou. Klausovi přespali z pondělí v hotelu U Zvonu a v úterý budou pokračovat návštěvou Kdyně, Domažlic, Trhanova, Kolovče, Horšovského Týna a Kladrub. Večeřet mají opět v Plzni a ve středu se vydají do Tachova, Chodové Plané, Konstantinových Lázní a Stříbra.

Asi dvě stovky lidí přišly v pondělí před polednem přivítat před plzeňskou radnici prezidenta Václava Klause a jeho ženu Livii, kteří přijeli na třídenní návštěvu Plzeňského kraje.

„Přijela jsem až z Budějovic, pan prezident mě už zná od vidění, protože za ním jezdím často. Zdravíme se,“ tvrdila důchodkyně Marie Langová, která na Václava Klause pěla samé superlativy. Před radnicí se ale našli i Klausovi odpůrci. „Panebože, chci jen projít, copak mě nepustíte?“ zlobila se asi čtyřicetiletá žena. Davem neprošla. Když začali lidé prezidentovi tleskat, jen se ušklíbla. „Tak já rozhodně tleskat nehodlám. Čemu?“ divila se.

Václav Klaus řekl, že speciálně do Plzně se s manželkou velmi těšili. „Ukončujeme tu cyklus třídenních návštěv v jednotlivých krajích. K prezidentování patří nesedět na na Pražském Hradě a koukat z okýnka na Karlův most,“ řekl Václav Klaus. Dodal, že v Plzeňském kraji má řadu příbuzných. „V Plzni mám bratrance, v Domažlicích tetičku a v Konstantinových Lázních dělal strýček polesného,“ řekl.

Na otázku, zda je před únorovou volbou prezidenta nervózní, uvedl, že nepatří k lidem, kteří by byli nervózní před zásadními událostmi. „Jsem ale střízlivý hodnotitel. Volba je i tentokrát velmi vyostřená a není věcí dvou kandidátů, ale kandidáta a antikadidáta,“ řekl Klaus s tím, že se pokouší zachovat klid a nevolit stejná slova jako jeho protivníci. „Nemám potřebu vydávat silácké řeči o protikandidátovi. I když jazyk by mě někdy svrběl,“ přiznal prezident. Sliby komunistům nehodlá podle svých slov za podporu při volbě dávat. „To já jim slíbit nemohu. Komunisté nemají za naši minulost, kterou jsme zažívali, žádný nárok na vstupy do vlády,“ uvedl Klaus. Dotaz, zda je s nimi ochoten vyjednávat, komentoval jako „pošťuchování prezidenta před volbou“. „Pět let jsem tu byl jako prezident a nebudu se dnes měnit a vyskakovat ze sebe sama. Jsem kandidát za ODS,“ dodal.

Při odpoledním setkání se studenty Západočeské univezity prezident připustil diskusi se svým protikandidátem Janem Švejnarem, a to před senátory z klubu ČSSD. „Jsme tam pozváni oba, předpokládám, že se tam objeví i televizní kamery,“ prohlásil Klaus. „Je to iracionální, ale stejně tam půjdu. Nechci už snášet řeči, že se toho bojím,“ dodal prezident.

Prezidentské perličky

Prezidentská kolona přijela na radnici na minutu přesně. Livie Klausová si oblékla smetanový kostýmek se sukní ke kolenům a černé lodičky a od vedení města dostala nádhernou kytici z růžových růží a orchidejí. Manželka hejtmana Monika Zimmermannová a manželka primátora Ivana Rödlová zvolily shodně černé kostýmky.

Václav Klaus byl příjemně naladěn a sršel vtipem. Když primátor Pavel Rödl připomněl jeho novoroční projev a větu, že republika prožívá své nejlepší období v novodobé historii, začal se prezident usmívat. „Škarohlídi vás za to kritizovali , ale při své dnešní návštěvě se můžete v Plzni přesvědčit, že vaše slova byla pravdivá,“ pokračoval Rödl. Václav Klaus na to řekl, že v původní verzi svého projevu měl dokonce větu „Žijeme v nejlepším ze všech světů“ , ale bylo mu doporučeno ji škrtnout. „Škarohlídi mi říkali: Ubereme! Teď to vypadá, že jsem s vámi ten projev konzultoval,“ dodal Klaus.

Jako první navštívil prezident s doprovodem krajský úřad. Václava Klause tam hejtman Petr Zimmermann upozornil, že čas má rozplánován na minuty. „Ne, vy jste ho rozplánoval na minuty, já mám času dost,“ odvětil mu prezident.

Starosta Doubravky Hynek Brom se Klause ptal, zda má při svém programu ještě čas na své vědecké články a samostudium. Prezident prozradil, že zrovna v neděli se věnoval korekturám jedné své knihy v angličtině. „Taky je možné se dívat na nějaký seriál na ČT. A nebo dělat anglické korektury. V životě jsem neviděl žádný seriál, televizi neumím ani zapnout. To je bohatství, do kterého je možné sáhnout,“ řekl Václav Klaus.

Duchovní otec plzeňské kapely Pětatřicátníci Otakar Lichtenberg si prezidentovi postěžoval, že z vojenských kapel zbyly v republice jen dvě. Vzápětí z něj i z jeho ženy hodlal vymámit název jejich nejoblíbenější písničky a nabídl, že jim je na Hradě při slavnostech zahrají. „To bude těžké, musím si vybrat nějakou plzeňskou,“ přemýšlel prezident, ale vzápětí odpověď zamluvil s tím, že dostává „srdceryvné dopisy kapelmajstrů“ dost často. Ota Lichtenberg se odbýt nedal ani od prezidenta. „Vyjádřete se, prosím, přesně,“ trval na odpovědi. „Tak dobře, tak my se vyjádříme. My si to připravíme,“ rezignoval nakonec prezident. Primátor Pavel Rödl se vzápětí nabídl jako prostředník další komunikace.

Zastupitel Jiří Bis se Klause zeptal, zda připravuje pokračování svojí knihy Modrá planeta, která vyvolala velkou polemiku. Klaus řekl, že vážnou recenzi v českém tisku téměř nenašel a že kritiky tak, jak si je představuje, četl zejména v německých novinách. „Možná až budu po 8. únoru nepracující důchodce, tak budu mít víc času na knihy,“ zažertoval vzápětí. Na tiskové konferenci s novináři pak už však na toto téma nevtipkoval. Na dotaz, čemu se bude věnovat, pokud nebude 8. února zvolen do funkce, odpověděl, že tímto směrem vůbec nepřemýšlí.

Manželé Klausovi si v pondělí vyhradili hodinu na návštěvu svých plzeňských příbuzných.