Prezident v pondělí prohlásil, že má seznam od Národního památkového úřadu, podle něhož je v ČR 762 chátrajících památek celostátního významu, podle Zemana je asi desetina v Plzeňském kraji.

„Máte tu zámek Kaceřov, který je podle památkářů památkou středoevropského významu. A také městské lázně a pět dalších chátrajících zámků, které kdyby se opravily, mohly by být nádherné hotely a pomoc rozvoji cestovního ruchu. Ale nikdo nic nedělá a každý se vymlouvá na druhé," řekl Miloš Zeman. Zároveň připomněl, že podle nového občanského zákoníku existuje možnost vyvlastnění v případě, že majitel objekt řádně neužívá po dobu deseti let. „Existuje možnost, aby stavební odbory umožňovaly vyvlastnění i mimo tento časový horizont," dodal prezident, podle něhož by úřady mohly udělit majiteli také pokutu.

Zámek KaceřovV polovině 16. století ho na místě bývalé tvrze nechal postavit Florián Gryspek z Gryspachu a jde o jeden z prvních renesančních zámků u nás. V průběhu let vyhořel, část objektu byla využívána jako škola, hrálo se zde divadlo, později sloužil hospodářským účelům.

Jenže to by podle odborníků bylo velmi složité. A v případě Kaceřova dokonce nemožné, protože tamní majitel se před několika lety pustil do opravy. „Majitel zámku vyměnil okapy, aby do něj nezatékalo a začal opravovat střechu. Hotová je odhadem třetina," řekl Deníku starosta Kaceřova Zdeněk Široký. Zámek před lety získali v restituci Jiří a Pavla Štruncovi, Deníku se ale jejich vyjádření včera nepodařilo sehnat. Zámek je veřejnosti dlouhodobě nepřístupný.

Že se ale na kaceřovském zámku pohnuly ledy a začalo se tu pracovat na obnově, potvrzuje i nýřanský stavební úřad. „Střechy byly v havarijním stavu, krovy hnily. Majitel má snahu s tím něco dělat, pustil se do oprav, a nyní dokonce zažádal o dotaci z ministerstva kultury," uvedla Daniela Kondelíková z Městského úřadu Nýřany. Dodala, že nyní je Kaceřov považován za významnou stavbu a je také na indikativním seznamu UNESCO. „Je zájem zapsat ho na seznam národních kulturních památek," připomněla Kondelíková.

Také plzeňské lázně, jež prezident také zmínil, jsou v soukromých rukou a nedá se říct, že se nikdo o objekt nestará. Budovu bývalých lázní vlastní česko-italská firma TWB Praha. „Vlastník udržuje objekt ve stavu, aby neohrožoval bezpečnost. Provádí základní každoroční údržbu," potvrdil šéf plzeňských památkářů Petr Marovič.