Návštěvu v úterý 23. ledna zahájil v pivovaru Plzeňský Prazdroj. Už v 8.15 se tam uskutečnila schůzka ochranky prezidenta s policií a bezpečnostní agenturou, aby se doladily poslední detaily před příjzedem hlavy státu. Prezidentská kolona pak dorazila téměř na čas v 9.03 před návštěvnické centrum v Prazdroji, kde Petra Pavla a jeho choť Evu přivítali zástupci pivovaru. Po krátkém úvodu návštěvy uvnitř centra se delegace vydala podle plánu na prohlídku automatického skladu a historických sklepů, prezident se cestou do autobusu stihl i ochotně podepisovat.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Z Prazdroje jeho cesta vedla na krajský úřad, kam přijel opět přesně na čas. Před budovou Krajského úřadu ho přivítal hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Na prezidenta tu čekala i veřejnost, lidé ho vítali potleskem, objevily se ale i protesty. Jeden z přítomných rozvinul transparent s nápisem 'Pane komunisto Pavle, abdikujte'. Petr Pavel se poté odebral na setkání se zastupiteli Plzeňského kraje. Tam ale chybí krajský zastupitel a primátor města Plzně Roman Zarzycký. „Omluvil jsem se z jednání. Mám jiný program a přiznám se, že jsem si ani nechtěl hledat čas, protože pan prezident se nechová nadstranicky, ale jako prezident pětikoalice. Jeho počínání při podpisu valorizace důchodů hovoří za vše,“ vysvětlil Deníku Zarzycký.

Senátor Lumír Aschenbrenner
Senátora mrzí, že se nesetkal s prezidentem. Chtěl se ptát na Katar i Okamuru

„Mívám krajské návštěvy jako možnost dozvědět se o místních problémech od těch, kteří tu žijí a mají nejlepší přehled o tom, co se zde děje a jak s těmi problémy nakládat. Pro mě je to velice cenná a jedinečná příležitost, jak získat konkrétní údaje a podklady pro moje rozhovory s ministry a premiérem, s poslanci a vést s nimi kvalifikovanou debatu pro řešení problémů,“ řekl krajským zastupitelům prezident Petr Pavel a dodal: „Neříkám, že mám pravomoc vyřešit veškeré problémy, ale už jen to, že mohu na problémy upozornit, mohu je opakovaně přednášet ministrům a tlačit je k tomu, aby ty problémy řešili."

Debata se zastupiteli potvrdila, že stejně jako v ostatních krajích rezonují témata zejména o dostupnosti zdravotní péče, vzdělávání a silniční infrastruktuře.

Na krátké tiskové konferenci poté Petr Pavel mluvil i o budoucnosti letiště v Líních, které bylo donedávna jednou ze zvažovaných lokalit pro výstavbu gigafactory koncernu Volkswagen. „Je to pro mě uzavřená záležitost. Rozhodnutí ze strany Volkswagenu i naší vlády padlo, letiště Líně zůstává v majetku resortu obrany a bude využíváno armádní leteckou záchranou službou minimálně do konce roku 2028. O jeho dalším fungování pak rozhodne Ministerstvo obrany," řekl Pavel.

Prezident Petr Pavel při návštěvě letiště v Líních:

„Po včerejším jednání s Ministerstvem obrany by v následujících týdnech měly orgány Plzeňského kraje projednat zastavení prací na změnách Zásad územního rozvoje číslo 5, které se týkaly výhradně gigafactory a Ministerstvo obrany do již probíhající změny číslo 6 vznese své požadavky, které by měly reflektovat potřeby armády," doplnil Špoták.

Právě na letiště do Líní pak vyrazil prezident za dalším bodem programu, kterým byla návštěva Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny Armády ČR i s ukázkami práce leteckých záchranářů. 

Následně zamíří na Tachovsko, kde se narodil a strávil část dětství. S představiteli města Tachov se setkal na tamním zámku, před kterým ho vítaly stovky lidí. „Řešit se budou témata, týkající se Tachova a Tachovska. Chceme pana prezidenta upozornit třeba na to, co samosprávám chybí k tomu, aby mohly některé problémy řešit. Nosné téma setkání si nastolila přímo Prezidentská kancelář, na její přání ho ale před setkáním nelze sdělit,“ naznačil před návštěvou mluvčí tachovské radnice Matouš Horáček. Úterý zakončí prezident ve Stříbře, kde se s ním bude moct setkat v místním kulturním domě i veřejnost při debatě s občany, a to od 19.30 do 20.30 hodin.

Prezident Petr Pavel zavítal také do Tachova, kde se na nádvoří zámku pozdravil se svými příznivci. Poté odešel na diskuzi s představiteli města
Prezident Petr Pavel navštívil Tachov, vítaly ho stovky příznivců

Středeční program zahájí prezident ve firmě Lintech v Domažlicích. Následně se uskuteční debata se studenty Vyšší odborné školy, Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy, Domažlice. Na závěr svojí návštěvy zamíří Petr Pavel na Šumavu, tam je plánované setkání s vedením Národního parku Šumava a starosty okolních obcí v Návštěvnickém centru NP Šumava Srní. „Máme radost z toho, že po více než deseti letech navštíví hlava státu Šumavu. Těší nás, že pan prezident Šumavu zná a že sem jezdí. Probírat s ním chceme zejména důležitost ochrany přírody a bezzásahovost, předpokládáme také, že obce otevřou problematiku soužití,“ nastínil mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Návštěvu prezidenta budou samozřejmě doprovázet zvýšená bezpečnostní opatření, která by se ale neměla dotknout běžného života obyvatel Plzeňského kraje. O bezpečnost hlavy státu se budou již tradičně starat policisté z Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky ve spolupráci s kolegy z plzeňského krajského ředitelství. „Prezident je chráněnou osobou číslo jedna, takže opatření, která jsou na něj nastavená, jsou ta nejvyšší úroveň, už je není kam posunout. Máte tam policisty v civilu, ozbrojené policisty… Zpravidla na taková opatření bývá nasazeno okolo několika desítek osob,“ vysvětlil Ondřej Moravčík z Policejního prezidia.

Program návštěvy prezidentského páru v Plzeňském kraji

úterý 23. ledna

  • 9:00 návštěva pivovaru Plzeňský Prazdroj
  • 10:20 jednání na Krajském úřadě Plzeňského kraje s hejtmanem Rudolfem Špotákem a představiteli kraje, oběd, tisková konference
  • 13:50 návštěva Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny AČR, letiště Plzeň–Líně
  • 15:30 diskuse s představiteli města Tachov na tamním zámku
  • 17:40 návštěva Hornického skanzenu Stříbro
  • 19:30 debata s občany, kulturní dům Stříbro

středa 24. ledna

  • 8:45 návštěva firmy Lintech Domažlice
  • 10:00 debata se studenty Vyšší odborné školy, Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy, Domažlice
  • 11:00 oběd se starosty obcí v Domažlicích
  • 14:10 setkání s vedením Národního parku Šumava a starosty okolních obcí v návštěvnickém centru NP Šumava v Srní, v případě příznivého počasí společná procházka k vlčímu výběhu, tiskový brífink, po něm odjezd do Prahy.
Roman Zarzycký, primátor města Plzně.
S prezidentem se primátor Plzně nesetká, pro schůzku nechtěl hledat čas