Fotbalového vrcholu ale dosáhne dnes večer pouze jedno město, jeden tým. Česká liga má před sebou úžasné finále. Na stadionu u Nisy se v přímém souboji rozhodne, kdo se stane králem sezony.

Šest zápasů bez inkasovaného gólu, bilance osmi výher a jedné remízy z posledních duelů. Tak vypadá jarní stíhací jízda úřadujícího mistra za dalším titulem. Plzeňské Viktorii se už lesklý pohár ztrácel v mlze dvanáctibodové ztráty, ale teď je zase na dosah. Před partou kolem Pavla Horvátha už je jen jediný zápas a jediný soupeř – liberecký Slovan. „Je to zápas o všechno. Myslím si, že fanoušci se mají na co těšit," konstatuje plzeňský kapitán.

Pokud Marek Čech znovu uhájí čisté konto, stačí ofenzivní mašině ze západu jediný zásah. Gólman Plzně si s tím ale příliš hlavu neláme. „Klidně ať vyhrajeme 5:4," prohlašuje.

Libereckému Slovanu naproti tomu stačí v posledním duelu sezony k titulu i remíza, před vyprodanou arénou pod Ještědem to bude ale pro něj hodně složité. Psychický tlak může svazovat nohy právě Štajnerovi a spol. Vždyť Severočeši vládli ligové tabulce po většinu jara, po závěrečném hvizdu ale najednou mohou o tuto výsadu přijít. A to by asi hodně zabolelo. Viktoria naproti tomu nebyla v tabulce v letošní sezoně první ani jednou.

I to připomíná Vítězslav Lavička, který má vztah k oběma městům. V Plzni s fotbalem začínal, v Liberci zažil zase úspěšné trenérské působení. „Pro Viktorku může být psychickou výhodou, že nemá co ztratit," zmiňuje kouč, který nyní trénuje v Austrálii. A ještě jednoznačnější je další ´obojživelník´ Marián Jelínek, hokejový stratég, jenž vedl tři roky plzeňské Indiány a nyní míří právě pod Ještěd. „Viktoria je v takových situacích otrlejší, má za sebou těžké zápasy Ligy mistrů. Proto titul obhájí," tipuje Jelínek.

Viktorii přímo na stadionu U Nisy podpoří zhruba tisícovka fanoušků, několik tisíc obsadí pivovarské nádvoří v Plzni, kde se uskuteční velkoplošná projekce.

I když by se poslední krok Viktorii nepovedl, má tým za sebou povedenou sezonu, vždyť po třetí za sebou míří najisto do evropských pohárů. Jenže: titul je titul, a tak se chce zařvat: „Chlapi, dotáhněte to do konce!"