"Pokud se situace razantně nezmění, budu muset ve vegetačním klidu před zimou pokácet deset tisíc stromů. Což je čtvrtina areálu," potvrzuje Richard Schwarz z Vranova na Rokycansku. Právě včera se zúčastnil jednání ovocnářské unie a drtivá většina účastníků tu konstatovala smutnou skutečnost. Obchodní řetězce si dál diktují ceny a objednávají levná jablka ze sousední země. "Nám víc než sedm až deset korun za kilo nenabízejí, což náklady nepokryje. Takže dají přednost Polákům a cestou na pulty supermarketů zdraží jablka až čtyřikrát," dodává Schwarz. Už před léty zvolil strategii vlastního prodeje ve Vranově a v plzeňské Doubravce, ovšem část úrody zůstává ve skladech. Přestože voňavý tuzemský sortiment tu lze pořídit zpravidla do dvaceti korun a nejkvalitnější kusy do 29 Kč.

Rozdílné podmínky a kritéria v zemích Evropské unie trápí i Martina Kaufnera z Kolowratových sadů ve Velkých Dvorcích na Tachovsku: "Také jsme plochy redukovali. Teď máme jabloně na více než osmdesáti hektarech a orientujeme se z devadesáti procent na nové porosty. Nové stromy tu byly vysázené před pěti lety."

Sady Nebílovy na jižním Plzeňsku.
Sadaře letos mráz netrápil, sklizeň ovoce bude rekordní

Sady v Nebílovech jsou součástí zemědělské skupiny Lukrena. Právě díky tomu zde o likvidací jabloní ze třicetihektarové plochy neuvažují. "Je výhodou mít v zádech tak silného hráče. Samostatně bychom na tom byli jako kolegové," přiznává vedoucí Jana Zikmundová. Se spolupracovníky dělá maximum pro vlastní prodej či zpracování úrody: "Chceme, aby zákazníci měli dojem, že právě oni jsou nejvýraznější podporovatelé českého ovoce."