Deset seniorů z Přeštic i okolí se denně schází ve stacionáři Kristián, který od loňského roku funguje v přízemí evangelické fary v Přešticích. Každé ráno je do Přeštic sváží mikrobus, oni pak tráví dny s pečovatelkami na farní zahradě nebo v prostorách stacionáře v v suterénu.

Příští rok bude klientů dvojnásobek.

Začala totiž stavba nové budovy, do které se Kristián přesune. „Současní i budoucí klienti se mohou těšit na mnohem větší a skvěle vybavené prostory,“ řekl farář Jan Satke. Stavba podle něj vyjde zhruba na 28 milionů korun. „Z toho velkou část se nám podařilo získat díky programu IROP a významně nám pomohly také evangelické farnosti z jiných zemí jako z Německa nebo Švýcarska,“ dodal. Penězi přispěje i město Přeštice, zastupitelé podle starosty Karla Naxery schválili podporu na svém posledním jednání.

Vedoucí stacionáře Michaelu Cimickou těší například to, že klienti v nové budově najdou velkou společenskou místnost. „Bude to sál, který nám teď chybí,“ řekla s tím, že s počtem klientů se zvýší také počet pečovatelek: „Teď jsme tady já a jedna kolegyně na celý úvazek a další kolegyně, která má na starost například svážení klientů, na poloviční. Našimi klienty mohou být senioři, lidé se zdravotním postižením i fyzicky nesoběstační. Momentálně jsou to lidé od 62 do 88 let. Polovina z Přeštic, druhá z okolí.“

Prostory, které se díky novému Kristiánovi uvolní na faře, podle faráře Jana Satkeho rozhodně nezůstanou bez využití. „Využijeme je pro naši další službu veřejnosti – aktivity jako mateřské centrum s maminkami a dětmi, pro dětský klub Royal Rangers a další. Obavu, že by zely prázdnotou, nemáme,“ usmál se.

Přeštický sbor si letos připomíná 97 let od prvních evangelických bohoslužeb ve městě. Než se usídlili v bývalém rodinném domě, kde jsou dodnes, hledali evangelíci místo pravidelných setkání dlouho. Po druhé světové válce a náročných jednáních sbor sice koupil osiřelou synagogu a přizpůsobil si ji, nicméně stavba stejně jako další domy v centru města musela v sedmdesátých letech ustoupit bytovkám.