„Největší problém je v systému, nikoliv s činností strážníků z Plzně. Potřebujeme, aby tu působili celý týden. Jejich půjčování je ale celkem nákladné, ročně nás vyjde na šest set tisíc korun. Kdybychom měli strážníky vlastní, nebyl by to až takový rozdíl. Navíc by byla jejich činnost daleko efektivnější,“ prohlásil včera starosta Přeštic Petr Fornouz.

„Například letos na jaře, na silnici I. třídy pod kostelem, se v kopci zasekl kamion. Byl to den, kdy tu právě strážníci nesloužili. Bylo nutné zde po tu dobu řídit provoz. Volali jsme státní policii, ta neměla čas, pak jsme zavolali městské policii, jestli by nám narychlo strážníky neposlali. Bohužel taky měli zrovna jinou práci,“ uvedl příklad místostarosta Přeštic Antonín Kmoch.

Velitel Městské policie v Plzni Luděk Hosman postup Přeštic vítá. „Je to jednoznačně krok vpřed. Jsme rádi, že v Přešticích vznikne obecní policie. Pokud bude mít město zájem, rádi jim ze začátku pomůžeme a budeme jim metodicky radit,“ prohlásil Hosman.

Pokud půjde všechno podle plánu, mohly by mít Přeštice vlastní strážníky už v první polovině příštího roku. „Začalo by se se dvěma policisty. Po nějakém čase situaci vyhodnotíme a rozhodneme se, zda je tento počet dostatečný, zda není potřeba množství policistů zvýšit,“ dodal místostarosta.

Představitelé Přeštic už o působení vlastní městské policie sbírali zkušenosti, například v Blovicích.