Vlnu emocí vyvolalo v Přešticích výběrové řízení na ředitele místní základní školy. Konkurz vyhrál dosavadní šéf školy Josef Šperl, jenže radní Přeštic nakonec vybrali jeho protikandidáta, současného opozičního zastupitele za ODS a exstarostu Petra Fornouze.

„Rozhodnutí komise, která vybírala kandidáta na post ředitele, je pro radu města pouze doporučující," vysvětlil místostarosta Přeštic Jan Königsmark, který zároveň seděl ve výběrové komisi.

Jenomže takový postup města se nelíbí zaměstnancům školy a i diskuzní fórum městského webu zaplavily nesouhlasné reakce. „První reakce mých kolegů byla bouřlivá, mám jejich podporu," tvrdí ředitel školy Josef Šperl.

Končící ředitel uvedl, že po výběrovém řízení v polovině května dostal od místostarosty Königsmarka písemně, že v konkurzu zvítězil. Po zasedání rady města ale nastal obrat. „Z úst pana starosty jsem se dozvěděl, že ředitelem školy radní vybrali pana Fornouze," nechápal Šperl.

Během pětiletého období ve funkci mu prý nikdo z vedení města nevytýkal zásadní nedostatky. „Škola prosperovala a mimoškolní aktivity se rozšířily," soudí Šperl.

Slova odstupujícího ředitele nepřímo potvrdil místostarosta Königsmark. „Pan Šperl je kvalitní ředitel, ale rada je přesvědčena, že vize pana Fornouze zajistí škole lepší rozvoj. Navíc dosavadní ředitel jen učil a zastával manažerskou pozici pouze ve školství, zatímco pan Fornouz působil ve vysoké funkci i v oblasti mimo školu," konstatoval místostarosta.

Königsmark odmítl, že by za rozhodnutím rady stály politické obchody, jak naznačují debaty na webových stránkách města. Ani se neobává, že učitelé a žáci nového ředitele nepřijmou.

Rozhodnutí přeštické rady nezlomila ani Fornouzova minulost. V roce 2007 ho totiž policisté přistihli za volantem s téměř dvěma promile v krvi. Okresní soud mu pak v únoru 2008 vyměřil 250 hodin veřejně prospěšných prací. „V posledních letech ale neudělal extempore a svým chováním ukázal, že se poučil," omlouvá místostarosta nového ředitele základní školy.

Petr Fornouz, který v minulosti na přeštické základce učil, se už v roce 2007 za prohřešek omluvil a chybu uznal. „Odpracoval jsem si to a trestní rejstřík mám čistý," odpověděl na dotaz, zda ho minulost nediskvalifikuje.