„Kvůli cizincům, kteří bydlí ve zdejší ubytovně, jsme se ještě na jaře báli vyjít po setmění ven. Stavíme tu dům a někdo nám dokonce ukradl nějaký materiál. Myslím, že teď je tu daleko bezpečněji,“ nechala se slyšet žena z Křimic, která včera ráno pospíchala domů s nákupem.

Strážci zákona působí preventivně už jenom svojí přítomností. Na hříšníky si ale i došlápnou. „Nejčastěji nás volají lidé, kteří nemohou spát kvůli rušení nočního klidu v okolí cizineckých ubytoven. Často také natrefíme na cizince, kteří řídí auto, aniž by byli držiteli řidičského oprávnění. Měli jsme tu i případy, kdy řídili pod vlivem alkoholu,“ vyjmenovává nejčastější prohřešky strážník.

S fungováním strážníků v okrajových částech Plzně jsou spokojeni i zástupci jednotlivých obvodů.

„Situace se velmi zklidnila. Výrazně ubylo také stížností od místních lidí,“ podotkla tajemnice MO Plzeň Křimice Jiřina Beranová. Za pravdu jí dává i starosta Malesic Jiří Vaňourek. „S fungováním strážníků jsme velmi spokojeni. Hlídku tu uvidíte projíždět každé dvě hodiny. Navíc se se strážníky kdykoli domluvíme podle aktuální situace. Není problém je požádat, aby se zaměřili na černé skládky, měření rychlosti u školy nebo třeba na čtyřkolky, které tu jezdí lesem,“ uvedl Vaňourek.

Jedinou změnou, která strážníky z křimické služebny ještě čeká, je podle radního pro bezpečnost Karla Palečka, zřízení cyklohlídek. Protože ale ještě pro strážníky není připravena speciální cyklistická výstroj, vyrazí strážci zákona na kolech do ulic pravděpodobně až na jaře příštího roku.